300.000 credincioşi, așteptați la procesiunea de Rusaliile Catolice, la Şumuleu Ciuc

DE Florentina Enache | Actualizat: 07.06.2025 - 10:24
300.000 credincioşi, așteptați la procesiunea de Rusaliile Catolice, la Şumuleu Ciuc - Foto: INQUAM PHOTOS / Octav Ganea
300.000 credincioşi, așteptați la procesiunea de Rusaliile Catolice, la Şumuleu Ciuc - Foto: INQUAM PHOTOS / Octav Ganea

300.000 de credincioşi sunt așteptați la procesiunea de Rusaliile Catolice, la Şumuleu Ciuc. La pelerinaj participă, într-o vizită privată, şi preşedintele Ungariei, Sulyok Tamás.

SHARE

Numeroşi pelerini se îndreaptă, sâmbătă dimineaţă, spre Şumuleu Ciuc, acolo unde va avea loc procesiunea de Rusaliile Catolice, care este considerată cea mai mare de acest fel din Europa Centrală şi de Est.

Autorităţile aşteaptă aproximativ 300.000 de credincioşi la pelerinaj, pentru buna derulare a avenimentului fiind instituite restricţii în zonă încă de vineri.

300.000 credincioşi, așteptați la procesiunea de Rusaliile Catolice, la Şumuleu Ciuc

Trenul care transportă aproximativ o mie de credincioşi din Ungaria este aşteptat în staţii cu gogoşi şi cozonaci. La eveniment participă, într-o vizită privată, preşedintele Ungariei, Sulyok Tamás.

Potrivit imagiilor de pe reţelele de socializare, petrecerea de Rusalii a credincioşilor catolici a nceput deja, informează News.ro.

Trenul care transportă spre Şumuleu Ciuc aproximativ o mie de credincioşi din Ungaria este aşteptat în staţii cu gogoşi şi cozonaci. Bucurie, zâmbete şi veselie se vede pe feţele celor care se întâlnesc.

La pelerinajul de Rusalii de la Şumuleu Ciuc participă, într-o vizită privată, şi preşedintele Ungariei, Sulyok Tamás.

El a ajuns deja în zonă şi, potrivit presei locale, ar urma să se deplaseze şi la Praid pentru a sta de vorbă cu oamenii afectaţi de situaţia de urgenţă de la salină.

Potrivit programului oficial al manifestării, Sfânta Liturghie are loc, sâmbătă, la 12.30 la Sfântul Altar din şaua dintre munţii Şumuleului Mic si Mare.

La ora 18.00 are loc slujba şi noapte de veghe în Bazilica Şumuleu Ciuc. De asemenea, are loc o strângere de fonduri pentru cei afectaţi de inundaţii.

„Mă bucur că putem ajuta chiar în timpul pelerinajului – aceasta este adevărata putere a solidarităţii”, a declarat primarul municipiului Miercurea-Ciuc, Korodi Attila. 

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te