sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Test de cultură generală: ”Cine a inventat submarinul?” Unul a făcut implozie în Atlanticul de Nord

Data publicării: 02.08.2023 • 22:08 Data actualizării: 03.08.2023 • 08:16
Test de cultură generală Foto: Daniel Toșa
Test de cultură generală Foto: Daniel Toșa

Testul de cultură genrală de azi este despre submarine. De fapt, despre cine a inventat submarinul. O astfel de navă a făzut implozie în Oceanul Atlantic de Nord.

Vă propunem un test de cultură generală despre submarine. De fapt despre inventatorul submarinului. Cine a inventat o astfel de navă?

Un submersibil a făcut implozie în luna iunie a acestui an în Oceanul Atlantic de Nord.

Test de cultură generală: ”Cine a inventat submarinul?” O astfel de navă a făcut implozie în ocean

Testul de cultură generală sună așa:

Cine a inventat submarinul?

a) John Harrison

b) Karl Benz

c) John E.W.Keely

d) David Bushnell

Răspunsul corect este: d)- David Bushnell

Citește și: Test de cultură generală. Care este cel mai lung lanț muntos din lume? Cât de simplu este răspunsul

Cine este David Bushnell

David Bushnell a fost un inventator nordamerican, care a trăit în perioada Războiului de Independență al Statelor Unite ale Americii. El este considerat inventatorul submarinului. Submarinul construit de el, numit The Turtle, era propulsat de forța manuală a echipajului, și a fost folosit în scopuri militare.

Citește și: Test de cultură generală: ”Regizorul român cu stea pe Hollywood Walk of Fame”. Iubit al lui Monroe

Submarin sau submersibil este o navă care are posibilitatea navigației mixte, la suprafață și în imersiune. Termenul de submarin desemnează în special navele militare în scopul camuflării unui atac, iar submersibil - navele civile de cercetare submarină, intervenție și lucrări la mare adâncime, transport, conform wikipedia.

Citește și: Test de cultură generală: ”Cât a durat Războiul de 100 de ani?” Ai răspunsul rapid?

La 18 iunie 2023, Titan, un submersibil operat de OceanGate, o companie americană de turism și expediții, a făcut implozie în timpul coborârii sale în Oceanul Atlantic de Nord, la aproximativ 320 de mile marine de coasta Newfoundland, Canada.

Mai multe articole din secțiunea Timp liber

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră