DE Mihai Duță | Actualizat: 14.03.2021 - 10:42
World Rugby: Florin Vlaicu, al șaptelea jucător din lume cu peste 1000 de puncte marcate Foto: World Rugby

Jucătorul român a reușit să depășească acest prag în minutul 3 al meciului câștigat de Stejari în Portugalia printr-o lovitură de pedeapsă. El avea 998 de puncte marcate până în acel moment.

World Rugby a marcat această performanță imediat, printr-o postare pe contul oficial. Florin Vlaicu (34 de ani), poreclit Americanu, se alătură astfel unui club select din care mai fac parte neo-zeelandezul Dan Carter, englezul Jonny Wilkinson, galezul Neil Jenkins, irlandezul Ronan O’Gara, englezul Owen Farrel și argentinianul Diego Dominguez.

Vlaicu este și cel mai selecționat jucător român, cu 126 de prezențe în echipa națională. Cariera sa include mai multe recorduri, printre care și marcarea punctelor victoriei în cel mi mare comeback de la un meci jucat la o Cupă Mondială de Rugby. S-a întamplat în 2015, în meciul în care România a fost condusă cu 15-0 de Canada și a reușit să învingă în ultimele minute cu 17 la 15.

Florin Vlaicu a fost selecționat pentru prima dată la echipa națională a României pentru un meci de Cupa Europeană a Națiunilor împotriva Ucrainei, în 2006. A participat la trei ediții ale Cupei Mondiale de Rugby, în Franța 2007, Australia/Noua Zeelandă 2011 și în Anglia 2015, marcând 28 puncte în total, în cadrul acestei competiții, cifră record pentru un rugbyst român.

Cu reușitele de sâmbătă, Vlaicu adună în total 1007 puncte, dintre care 14 au fost eseuri, 175 transformări de eseu, 193 lovituri de pedeapsă transformate și 4 droap-goal-uri.