DE Bianca Iosef | Actualizat: 17.06.2022 - 20:27
Victorie după victorie pentru Simona Halep. S-a calificat în semifinale la Birmingham. / Foto: eurosport.ro
VIDEO Victorie după victorie pentru Simona Halep. S-a calificat în semifinale la Birmingham/inquam photos

Simona Halep, locul 20 mondial şi a doua favorită a competiției, s-a calificat, vineri, în semifinalele turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Halep a învins-o în sferturi pe sportiva din Marea Britanie Katie Boulter, locul 141 WTA, scor 6-4, 6-1, într-o oră şi 14 minute.

În penultimul act, Halep o va întâlni pe câştigătoarea meciului Beatriz Haddad Maia (Brazilia, 32 WTA) – Camila Giorgi (Italia, 26 WTA şi cap de serie 3).

Tot vineri, Sorana Cîrstea, locul 36 WTA şi favorită 6, s-a calificat în semifinale trecând de croata Donna Vekic, locul 92 WTA, scor 5-7, 6-3, 6-4. Cîrstea va juca în penultimul act cu Shuai Zhang (China, 54 WTA şi favorită 8), potrivit Agerpres.

Jucătoarele care se califică în semifinale îşi asigură un premiu de 11.000 de dolari şi 110 puncte.

Simona Halep s-a calificat în urmă cu câteva în sferturile de finală ale turneului WTA 250 pe iarbă de la Birmingham (Anglia), după ce a învins-o pe britanica Harriet Dart cu 6-3, 6-2.