VIDEO Messi a marcat în meciul calificării Argentinei în semifinalele Copei America

DE Adrian Costin | Actualizat: 04.07.2021 - 12:05

Argentina s-a calificat în semifinalele Copei America, după ce a învins, sâmbătă, cu scorul de 3-0, reprezentativa Ecuadorului. Într-o altă partidă, Columbia a învins Uruguay, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-2. După 120 de minute, scorul a fost 0-0.

Pentru un loc în marea finală, Messi și compania se vor duela cu selecționata Columbiei, care a trecut de Uruguay după executarea loviturilor de departajare, conform hotnews.ro .

La Goiania, Argentina a marcat prin Rodrigo De Paul ('40), Lautaro Martinez ('84) şi Lionel Messi ('90+3, lovitură liberă).

În afara golului marcat, Messi a oferit pasele decisive la celelalte două reuşite ale argentinienilor.

În minutul 90+2, fundaşul Piero Hincapie a fost eliminat.

Într-un alt meci, disputat la Brasilia, Columbia a învins Uruguay, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-2. După 120 de minute, scorul a fost 0-0.

Programul semifinalelor:

5 iulie, Rio de Janeiro: Brazilia vs Peru
6 iulie, Brasilia: Argentina vs Columbia.

Brazilia şi Peru s-au întâlnit şi în faza grupelor, când gazda competiţiei s-a impus cu 4-0.