VIDEO David Popovici spulberă tot în înotul mondial. Medalie de aur la 100 m liber cucerită la Lima

DE Daniel Toșa | 05.09.2022 - 08:51
David Popovici spulberă tot în înotul mondial. Medalie de aur la 100 m liber cucerită la Lima - FOTO: Facebook/DavidPopovici

David Popovici a cucerit medalia de aur la proba de 100 m liber, la Campionatul Mondial de înot juniori de la Lima.

Înotătorul s-a clasat pe primul loc cu timpul cu timpul de 47.13. Pe următoarele pozitii s-au clasat croatul Jere Hribar, cu timpul 49.37 şi cipriotul Nikolas Antoniou, cu timpul 49.91.

Patrick Sebastian Dinu s-a clasat pe poziţia a cincea (50,09).

”Ce final frumos de reprezentaţie pentru David Popovici la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima!

Sportivul român în vârstă de 17 ani a cucerit medalia de aur în proba de 100 m liber cu timpul de 47.13 s.

David a dominat clar finala, terminând cursa la peste două secunde faţă de locul secund, ocupat de Jere Hribar (Croaţia) – 49.37 s.

Pe locul trei s-a clasat Nikolas Antoniou (Cipru) – 49.91 s”, este mesajul postat pe pagina de Facebook a Federaţiei Române de Nataţie.

Joi, David Popovici a cucerit şi medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima, stabilind un nou record al competiţiei.