Vedeta Mbappe a trimis Franța acasă de la Euro 2020 după ce a ratat un penalty

DE Edi Neagu | 29.06.2021 - 08:15
Elvețienii au eliminat Franța de la Euro 2020. FOTO: UEFA/Facebook

Campioana mondială la fotbal, Franța, a plecat acasă de la Euro 2020 după ce a pierdut meciul cu Elveția, la loviturile de departajare. Mbappe a ratat ultimul penmalty din seria de 5 și a trimis Franța acasă.

Campioana mondială Franţa a fost eliminată de Elveţia, cu 5-4, la loviturile de departajare, luni seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, în optimile de finală ale EURO 2020 la fotbal, într-un meci în care scorul a fost 3-3 (1-0) după prelungiri, potrivit Digi24.ro.

În fața a peste 25.000 de spectatori în tribunele Arenei Naționale, naționala Elveției s-a calificat în sferturi la EURO 2020, după ce a învins în optimi reprezentativa Franței. Calificarea s-a decis la lovituri de departajare, Mbappe ratând penalty-ul decisiv, potrivit Mediafax.

Astfel, după ce și campioana europeană en-titre, Portugalia, a plecat acasă după optimi, acum a venit rândul campioanei mondiale.

După un prim sfert de oră de tatonare, cu o ușoară dominare a campioanei mondiale, Elveția a surprins, deschizând scorul în minutul 15, prin Haris Seferovic, cu o lovitură de cap bine plasată, după o centrare a lui Steven Zuber.

Benzema reușește să marcheze de două ori, în minutele 57 și 59 și duce scorul la 2-1, ajungând la cota 4, în casamentul golgheterilor, pe locul 2 după Ronaldo și la egalitate cu cehul Patrik Schick.

Cel mai frumos gol al meciului a venit din piciorul lui Pogba, care a șutat de la aproximativ 25 de metri direct în vinclul porții lui Yann Sommer (3-1, min. 76).

Elvețienii dau replica peste 6 minute, Haris Seferovici trimițând mingea cu capul în poarta adversă, din careul mic, fructificând pasa excelentă a lui Kevin Mbabu (3-2, min. 81).

Același Gavranovici e găsit, cu o pasă foarte bună, de Xhaka în marginea careului de unde îl execută pe Lloris și egalează (3-3, min. 90).

Primele 90 de minute regulamentare de joc se încheie la egalitate.

A patra și ultima partidă jucată la București s-a încheiat cu victoria Elveției, care a marcat toate cele 5 lovituri de departajare, în timp de vedeta francezilor, Mbappe, a ratat ultima execuție, trimițând Franța acasă.