TENIS David Goffin a câştigat turneul ATP de la Montpellier

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 01.03.2021 - 09:14
David Goffin a câştigat turneul ATP de la Montpellier. / Foto: tennisworldusa.org

Tenismanul belgian David Goffin, numărul 15 mondial, a câştigat turneul ATP de la Montpellier, dotat cu premii totale de 262.170 euro.

Goffin l-a învins în finală pe spaniolul Roberto Bautista-Agut, principalul favorit şi numărul 13 mondial, în trei seturi, cu 5-7, 6-4, 6-2.

Revenit în formă după un Australian Open ratat, Goffin şi-a trecut în palmares al cincilea său titlu ATP şi primul de la victoria înregistrată la Tokyo în 2017, an în care ajungea pe locul 7 în ierarhia mondială.

Într-o finală logică, în care se întâlneau primii doi capi de serie, spaniolul şi-a adjudecat primul set cu 7-5, dar valonul a revenit şi a egalat la seturi, după un break în debutul actului secund.

Goffin a menţinut presiunea asupra adversarului în setul decisiv, pe care l-a început cu break, câştigând cu 6-2, după ce a câştigat din nou contra serviciului.

Neamțul Fritz răspunde acuzației c-ar fi spion german: „Nu am stofă de James Bond. Roșesc când mint”