DE Elena Petrescu | Actualizat: 25.10.2024 - 18:35
TENIS Aplauze pentru efortul neobosit de pe teren: Niculescu și Bucșa, eroinele dublului românesc - FOTO: Profimedia(imagine cu rol ilustrativ)

TENIS Aplauze pentru efortul neobosit de pe teren: Niculescu și Bucșa, eroinele dublului românesc. Chiar dacă nu au reușit să treacă mai departe, performanța lor a fost răsplătită cu un cec de aproape 10.000 euro.

Perechea româno-spaniolă Monica Niculescu și Cristina Bucșa a trăit vineri momente intense pe terenul de la Tokyo, însă a trebuit să se recunoască. înfrântă, în ciuda luptei intense.

Fetele noastre au jucat cu echipa japoneză formată din Shuko Aoyama și Eri Hozumi, într-un meci dramatic care a sfârșit cu scorul de 6-3, 3-6, 10-4.

Această confruntare din sferturile de finală ale prestigiosului turneu WTA 500, dotat cu premii de 922.573 de dolari, le-a adus adversare pe două jucătoare puternice, în fața cărora Niculescu și Bucșa au luptat timp de o oră și 30 de minute, înainte de a ceda la mare luptă.

Monica Niculescu și Cristina Bucșa, cap de serie numărul patru, au venit la Tokyo cu încredere și entuziasm, având deja un palmares strălucitor în 2024, ce include câștigarea trofeului la Strasbourg și o finală disputată recent la Osaka.

Chiar dacă nu au reușit să treacă mai departe, performanța lor a fost răsplătită cu un cec de 8.510 dolari și 108 puncte WTA, puncte valoroase care le aduc mai aproape de obiectivele lor pentru acest an.

Alături de meciul de dublu, ziua de vineri a adus și alte rezultate spectaculoase în sferturile de finală la simplu:

Britanica Katie Boulter, cap de serie nr. 9, a învins-o categoric pe Bianca Andreescu, scor 6-2, 6-1, în timp ce rusoaica Diana Șnaider, nr. 6, a câștigat fără luptă, după ce adversara sa japoneză, Sayaka Ishii, nu s-a prezentat pe teren.

Citește și: Sofia Kenin din Statele Unite a înregistrat o victorie importantă împotriva favoritei nr. 3, Daria Kasatkina, cu 6-3, 6-4, într-un duel plin de intensitate.

- Qinwen Zheng, prima favorită a turneului, a oferit un meci electrizant, învingând-o pe canadianca Leylah Fernandez, cap de serie nr. 8, cu 6-0, 1-6, 6-3, după o revenire de excepție.

Turneul WTA de la Tokyo se desfășoară cu un nivel ridicat de competiție, iar performanțele acestor sportive atrag admirația fanilor din întreaga lume, care trăiesc alături de ele emoțiile victoriilor și înfrângerilor.