luni 20 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3489
Abonează-te
Newsweek România

Simona Halep a învins-o pe Ashleigh Barty, numărul 1 mondial, la Adelaide

Data publicării: 29.01.2021 • 19:28 Data actualizării: 29.01.2021 • 19:28
Ashley Barty și Simona Halep / FOTO: https://www.wtatennis.com
Ashley Barty și Simona Halep / FOTO: https://www.wtatennis.com

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a învins-o pe australianca Ashleigh Barty, liderul WTA, cu 3-6, 6-1, 10-8, vineri, în cadrul turneului demonstrativ de la Adelaide, intitulat „A Day at the Drive”.

Simona Halep, care avea 3-1 în meciurile directe cu Barty, a obţinut victoria după 67 de minute, în acest prim meci al celor două jucătoare în 2021.

Simona, care venea după două săptămâni de carantină la Adelaide, în care a avut însă câte cinci ore zilnice pentru antrenamente, a început mai greu meciul şi a pierdut primul set cu 3-6.

A evoluat mult mai bine în actul secund, pe care şi l-a adjudecat cu un sec 6-1, şi pe fondul unei scăderi în jocul adversarei.

Super tiebreak-ul a fost destul de echilibrat, dar Halep a fost cea care a deţinut iniţiativa şi a condus cu 2-0, 4-2, 7-5 şi 8-7, câştigând ultimele două puncte ale confruntării (10-8).

Meciul de la Adelaide s-a desfășurat cu public, fără mască și fără distanțare socială, Australia având foarte puține cazuri de infectare cu SARS COV-2, potrivit TVR.

La turneul demonstrativ au mai participat Serena Williams, care a învins-o pe Naomi Osaka, Rafael Nadal, învingător în meciul cu Dominic Thiem și Novak Djokovic, care l-a învins pe Jannik Sinner. Meciul care ar fi trebuit să aibă loc între Irina Begu și Venus Williams a fost anulat.

Simona Halep va fi principala favorită a turneului Gippsland Trophy (WTA 500), dotat cu premii totale de 565.530 dolari, care va debuta duminică la Melbourne.

Fostul lider mondial va intra direct în turul secund, unde o va avea ca adversară pe învingătoarea dintre americanca Whitney Osuigwe (18 ani, 162 WTA) şi rusoaica Anastasia Potapova (19 ani, 101 WTA).

Barty este cap de serie numărul unu la Yarra Valley Classic, celălalt turneu dotat cu premii totale de 565.530 dolari şi care va începe tot duminică la Melbourne.

Barty va intra direct în turul secund, urmând să o înfrunte pe câştigătoarea meciului dintre românca Ana Bogdan şi jucătoarea rusă Kamilla Rahimova.

Mai multe articole din secțiunea Sport

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România

Newsweek România Ultima oră

Newsweek România
Ultima oră