DE Florin Budescu | Actualizat: 06.08.2024 - 12:30
Scandalul de la gimnastică, dintre România şi SUA, dus la alt nivel. La ce instanţă ne adresăm - Foto: Profimedia Images

Scandalul de la gimnastică, dintre România şi SUA, dus la alt nivel. La ce instanţă ne adresăm. COSR și Federaţia Română de Gimnastică au conceput memorii, după tot ce s-a întâmplat la finala de la sol, din concursul de gimnastică artistică.

Scandalul de la gimnastică, dintre România şi SUA, dus la alt nivel. La ce instanţă ne adresăm. COSR și Federaţia Română de Gimnastică au conceput memorii, după tot ce s-a întâmplat la finala de la sol, din concursul de gimnastică artistică, de la Jocurile Olimpice de la Paris.

Mihai Covaliu, președintele COSR, a trimis o scrisoare către CIO, denunțând punctajele arbitrilor, la proba de sol.

Oficialii federației s-au adresat Tribunalului de Arbitraj Sportiv, Șansele sunt reduse de a recupera medalia, dar demersurile trebuie realizate.

Spre exemplu, la Jocurile Olimpice de la Atena, din anul 2004, a fost cel mai mare scandal la individual compus, recunoscut de arbitru.

Pentru prima oară în istorie, atunci, un american a cucerit aurul olimpic la individual compus: Paul Hamm.

Citeşte şi: Gimnasta româncă care își anunță retragerea din sport. Mama sportivei: „Atât am putut suporta!”

Arbitrii l-au dezavantajat evident, cu o zecime de punct, pe Yang Tae-Young, un sud-coreean care, din notarea arbitrilor, a fost aruncat la medalia de bronz.

Vinovații s-au găsit ulterior și au fost sancționați: oficialii care dăduseră notele la paralele, conform ProSport.

Totuşi, nu i s-a făcut dreptate asiaticului, pentru că s-a invocat faptul că acesta nu făcuse contentația în cele 3 minute regulamentare.

Citeşte şi: Nadia Comăneci, reacție fermă după ce Ana Bărbosu a pierdut medalia de bronz după finala la sol

Ana Maria Bărbosu s-a clasat pe locul patru, la sol, luni, în concursul de gimnastică artistică din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, în timp ce Sabrina Maneca-Voinea s-a clasat pe locul cinci.

Bărbosu a fost pentru câteva zeci de secunde medaliată cu bronz, însă americanca Jordan Chiles a depus contestație şi i s-a mărit nota, de la 13,666 la 13,766, astfel că a terminat pe poziția a treia.

Sabrina Maneca-Voinea a făcut şi ea contestaţie pentru nota primită (13,700), dar aceasta a fost respinsă.