Presa elveţiană zice că românii sunt vampiri. "Jucătorii din Carpaţi ne-au supt sângele!"

DE Florin Budescu | Actualizat: 20.06.2023 - 14:13
Presa elveţiană zice că românii sunt vampiri - Foto: Profimedia Images

Presa elveţiană acuză şocul, după egalul Naţionalei României, de la Lucerna. Jurnaliştii spun că românii sunt ca nişte vampiri. "Jucătorii din Carpaţi ne-au supt sângele!", se plâng ziarişrii de la Blick. Ei vorbesc despre "jokerul Mihăilă" şi "finalul nebun".

Șoc național, în Elveţia, în preliminariile pentru Campionatul European din anul 2024. Naţionala României a năucit mult mai bine cotata reprezentativă a Elveţiei, căreia i-a administrat două ciocane, în ultimele minute de joc.

Presa elveţiană zice că românii sunt vampiri

"Se simte ca o înfrângere! Incredibil! Elveția a dominat o lungă perioadă și a fost mai bună mult timp", spune cotidianul Blick.

"Am condus la două goluri diferență și am ratat în ultimele secunde o victorie pe care n-ar fi trebuit niciodată să o ratăm. Cu România a fost altfel decât cu Andorra", continuă cotidianul elveţian.

Apoi narează, conform DigiSport

"Jokerul Mihăilă a înscris în minutul 89, pentru 1-2, când Freuler a adormit. Apoi, jucătorii din Carpați ne-au 'supt sângele'. Iar noi i-am ajutat să o facă.

Citeşte şi: Naționala României, mai motivată ca niciodată să învingă Elveția: „Vom ajunge o echipă mare din nou”

Mai întâi, Murat Yakin a făcut schimbările pregătite, chiar dacă scorul se făcuse 1-2. Apoi, Schar și Akanji au arătat mizerabil, pe un contraatac al României, care nu ar fi trebuit să aibă loc.

Yann Sommer a lăsat colțul scurt liber. Nesiguranță totală. Finalul a fost și mai nebun! Bislimi a lovit bara, în prelungiri.

Apoi, Olaru a fost faultat la centrul terenului. Altfel, scăpa singur cu Sommer. Nebunie! Ceea ce la pauză părea minunat a fost risipit.

Citeşte şi: Superstarul Elveției a umilit România. Cu ce țară din lumea a treia a fotbalului ne-a comparat

Pentru că vampirii au luptat și au revenit în joc pe final, când s-au hrănit cu sânge elvețian. La început, vampirul a fost elvețianul Zeki Amdouni, care i-a înțepat pe români de două ori, înainte de pauză".

Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, după dubla lui Amdouni, însă "Tricolorii" au revenit și au egalat grație reușitelor lui Valentin Mihăilă, din minutele 89 și 90+2.