Portarul Marocului, „invincibil”: A apărat două penalty-uri și a eliminat Spania de la Cupa Mondială

DE Alin Crișan | Actualizat: 06.12.2022 - 20:07
Maroc - Spania - Foto: Profimedia

Eroul învingătorilor a fost portarul Bono, care a făcut minuni și a parat două penalty-uri în fața ibericilor.

Maroc a reușit o surpriză uriașă în optimile de finală ale Cupei Mondiale, impunându-se cu 3-0 la loviturile de departajare în fața Spaniei, obținând biletele pentru sferturi.

Spania și Maroc au deschis ultima zi a fazei optimilor de la Campionatul Mondial din Qatar, cu marocanii în postura de jucători neînvinși la actuala ediție a turneului final, acolo unde, în plus, au depășit faza grupelor pentru prima dată în ultimii 36 de ani.

Până la urmă, nicio echipă nu a mai reușit să deschidă scorul, iar partida a fost împinsă în prelungiri, la fel cum se întâmplase și cu o zi în urmă în cazul duelului Croația - Japonia, ajuns până la lovituri de departajare pentru a se stabili echipa calificată în sferturi.

Ajunși la punctul cu var, marocanii au fost cei care au deschis scorul, după ce Sabiri l-a păcălit pe Unai Simon, care a ales colțul greșit.

Spania a început cu stângul la loteria penalty-urilor, când Sarabia a lovit bara. Ziyech a făcut 2-0 pentru Maroc, cu un șut sănătos, pe centrul porții. Soler l-a urmat pe colegul său, ratând execuția la care Bono s-a opus. Și Unai Simon a reușit să scoată ulterior, dar Bono nu s-a lăsat nici el mai prejos și a parat și lovitura lui Busquets.

Hakimi a avut în vârful ghetei mingea pe care a scris calificarea în sferturi și a marcat pentru 3-0, ducându-și echipa în următoarea etapă a competiției, eliminând Spania, care pleacă acasă în ciuda faptului că pornea marea favorită a duelului. În următoarea etapă, Marocul se va duela cu învingătoarea ultimului meci din optimi, Portugalia - Elveția.