Messi și-a sunat familia direct de pe teren după ce Argentina a câștigat Copa America

DE Andrei Vasilescu | Actualizat: 11.07.2021 - 10:20

Momentul, extrem de emoționant, a fost surprins de camerele de luat vederi iar pozele au făcut deja înconjurul lumii.

Naționala Argentinei a câștigat Copa America, 1-0 cu Brazilia, după o pauză de 28 de ani, motiv pentru Leo Messi de a sărbători cel de-al 15-lea trofeu al ”pumelor”, la egalitate cu Uruguay.

Starul celor de la FC Barcelona s-a așezat, la un moment dat, pe teren și și-a sunat familia, iar imaginile au devenit virale.

Chiar pe Maracana, Di Maria a dat lovitura în minutul 22, cu o scăriță superbă, după ce brazilienii au fost mai periculoși în debut. Brazilia a forțat egalarea în repriza secundă, însă golul lui Richarlison a fost anulat pe motiv de offside.

Argentina e noua campioană din America de Sud pentru a 15-a oară în istorie. Ultimul succes a venit tocmai în 1993, iar de atunci a pierdut 4 finale.

De cealaltă parte, Brazilia, care are 9 trofee, pierde pentru prima dată o finală pe care o organizează.