Luptător român, medaliat cu bronz la opt ani după încheierea Jocurilor Olimpice de la Beijing

DE Octavia Constantinescu | Actualizat: 15.02.2020 - 11:06

Fostul luptător Gheorghiţă Ştefan, câştigător al medaliei de bronz la Jocurile Olimpice de la Beijing, dar care şi-a primit recompensa abia în 2016, după ce un adversar a fost depistat pozitiv, a declarat pentru AGERPRES că este mulţumit că a practicat un sport curat, chiar dacă.

„Eu sunt adeptul unui sport curat. Una e să fii trişor şi una e să fii curat. Chiar dacă nu am avut rezultate excepţionale, eu sunt mulţumit că am practicat un sport curat şi sunt împăcat cu mine însămi", a spus fostul sportiv.

Gheorghiţă Ştefan a participat în 2008 la Jocurile Olimpice de la Beijing şi s-a clasat pe locul 5 în limitele categoriei de 74 de kilograme, la lupte libere.

În 2016, medaliatul cu argint de la Beijing, Soslan Tighiev, din Uzbekistan, a fost descalificat pe motiv de doping, iar Gheorghiţă Ştefan a urcat în clasament pe locul 3 şi a primit medalia de bronz.

„Această medalie a fost un dar de la Dumnezeu, pentru că după 8 ani eu nu mă mai aşteptam. În ciuda accidentărilor, eu m-am ridicat.

Am căzut, apoi iar m-am ridicat, am căzut din nou, eram aproape de medalie, iar am căzut, a fost o viaţă într-o continuă luptă.

Dar nu le-am luat ca pe eşecuri, am învăţat din propriile mele greşeli. Nu am dat vina pe nimeni şi acum sfătuiesc pe alţii să practice un sport curat.

La Jocurile Olimpice, când am ieşit pe locul 5, când am pierdut medalia de bronz, un prieten făcea glume şi îmi spunea că îl prinde pe unul dopat şi o să iau eu medalia.

Ne amuzam pe tema asta, dar după 8 ani, am primit medalia. L-am sunat pe prietenul meu şi i-am amintit ce îmi spunea atunci. Normal că am fost avantajat şi de tehnologie, pentru că dacă treceau 10 ani, nu mai contau probele.

Dar aşa pot spune că am fost ajutat de tehnologie. În cazul meu, eu am primit medalia, dar altora li se ia. Mai devreme sau mai târziu plăteşti pentru ceea ce ai făcut. Poate nu toţi, dar majoritatea plătesc", povesteşte fostul sportiv.