Lovită de COVID, FCSB a jucat 70 de minute în 10 oameni și a pierdut în fața cehilor de la Liberec

DE Andrei Vasilescu | 24.09.2020 - 22:42

FCSB a ratat pentru al treilea an calificarea în grupele cupelor europene.

Fără 15 jucători, toți depistați pozitiv cu COVID-19, FCSB nu a reușit prea mult să o țină pe Slovan departe de poarta lui Straton. În minutul 20, Ștefan Cană a primit cartonaș roșu pentru un fault în apropierea carelului.

În 10 oameni, FCSB a fost dominată categoric de Slovan Liberec în prima repriză și doar intervențiile lui Cătălin Straton, care a intervenit decisiv în trei rânduri, a făcut ca scorul la pauză să fie 0-0.

Partea a doua a început cu ocazii importante pentru Slovan, dar Cătălin Straton, în două rânduri, și Adrian Șut, cel care a respins de pe linia porții, au păstrat egalitatea de pe tabela de marcaj. După alte momente de asediu la poarta celor de la FCSB, Slovan Liberec a reușit să deschidă scorul prin Helal, care l-a învins pe Straton cu o lovitură de cap. După gol, Slovan nu a mai forțat, însă nici FCSB nu a reușit să producă momente de panică la poarta adversă. Formația din Liberec a închis tabela în minutul 82, tot după un corner, transformat în gol de data aceasta de Rabusic.

Astfel, FCSB a fost învinsă de Slovan Liberec cu 0-2 și, pentru al treilea an consecutiv, a ratat accederea în grupele unei competiții europene.