JOT 2018: Două medalii de aur, două de argint și una de bronz, pentru România

DE Newsweek România | Actualizat: 10.10.2018 - 17:37
Adrian Iosif Șulcă s-a impus în finala categoriei ”-81 kg” în fața cehului Martin Bezdek.

În primele două zile ale Jocurilor Olimpice de Tineret (JOT) desfășurate la Buenos Aires, sportivii români au obținut cinci medalii.

În vârstă de 17 ani, judoka Adrian Iosif Șulcă s-a impus în finala categoriei ”-81 kg” în fața cehului Martin Bezdek. Meciul a durat doar 15 secunde, Șulcă punându-l la pământ pe Bezdek cu un ippon, echivalentul din judo al knockout-ului.

Daniel Martin a câștigat medalia de argint la înot în proba de o sută de metri spate. Iar halterofila Mihaela Valentina Cambei a obținut bronzul la categoria ”48 kg”. Tot la haltere, Sabina Baltag a obținut aurul la categoria ”53 kg”. Iar echipa formată din Florin Arteni-Fîntînariu și Laurențiu Danciu a câștigat medalia de argint la canotaj, în proba de dublu rame.