HANDBAL. CAMPIONATUL MONDIAL DIN JAPONIA. România, învinsă de Rusia cu 9 goluri diferență

DE Alexandru Pop | 08.12.2019 - 11:57
Foto GSP

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 27-18 (10-10), duminică, la Kumamoto, în Grupa principală II a Campionatul Mondial din Japonia.

Tricolorele au făcut o primă repriză excelentă în faţa campioanei olimpice en titre, dar a urmat o parte secundă foarte slabă, cu doar opt goluri înscrise şi o înfrângere fără drept de apel.

România a început bine şi a condus cu 3-2, dar Rusia a înscris de cinci ori la rând şi s-a desprins la 7-3 pe tabela de marcaj. Rusia a condus şi la cinci goluri, 9-4, apoi a avut 10-6, dar jucătoarele noastre au avut un final de primă repriză excelent, marcând patru goluri consecutive, astfel că scorul la pauză a fost egal, 10-10, după nouă minute fără gol primit de România.

La reluare, tricolorele au condus cu 11-10 şi 13-12, apoi Rusia a făcut 15-13, însă România a rămas în meci, Dedu egalând cu o aruncare din poartă în poartă (15-15). Ultimul sfert de oră a fost unul de coşmar pentru echipa României, care avut zece minute fără gol înscris, primind în schimb opt, de la 16-17 (44) la 16-25 (54). Rusia a obţinut a şasea sa victorie consecutivă în Japonia, cu 27-18.

Duminică vor avea loc şi celelalte două partide din grupă, Muntenegru - Japonia şi Spania - Suedia.

Rusia ocupă primul loc, cu 6 puncte, urmată de Spania, 4 puncte, Suedia, 2 puncte, Muntenegru, 2 puncte, România, 0 puncte, Japonia, 0 puncte.

România va juca următorul meci marţi, cu Suedia (13:30, ora României).