DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 06.12.2022 - 11:13
Halterofila româncă Cosmina Pană s-a clasat pe locul 8 la Mondialele din Columbia. / Foto: Federatia Romana de Haltere

Sportiva română Cosmina Pană s-a clasat pe locul 8 la total în cadrul categoriei 45 kg la Campionatele Mondiale de haltere de la Bogota (Columbia), cu 157 kg, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Haltere.

Pană a fost a şasea la stilul smuls, cu 71 kg, iar la aruncat s-a clasat pe 10, cu 86 kg, ratând prima încercare la această greutate.

Medalia de aur la smuls a fost obţinută de thailandeza Thanyathon Sukcharoen, cu 82 kg, la aruncat a câştigat o altă thailandeză, Siriwimon Pramongkhol, cu 102 kg, iar la total s-a impus Sukcharoen, cu 182 kg.

La Mondiale participă 537 de sportivi din 93 de ţări, 270 la feminin şi 267 la masculin, aceasta fiind prima competiţie de calificare la Jocurile Olimpice Paris 2024.

România este reprezentată de şase sportivi, patru la feminin şi doi la masculin, relatează Agerpres.