Gimnaștii români s-au calificat în trei finale la Cupa Mondială din Antalya

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 31.03.2024 - 09:59
Gimnaștii români s-au calificat în trei finale la Cupa Mondială din Antalya - Foto: Facebook/Federația Română de Gimnastică

Gimnaștii români s-au calificat în trei finale la Cupa Mondială din Antalya, la paralele și la bară.

Sportivii români s-au calificat în trei finale la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Antalya (Turcia).

Andrei Muntean s-a calificat în finala la paralele, cu cel mai mare punctaj al calificărilor la acest aparat, 14,650 puncte, fiind urmat de gimnaştii spanioli Thierno Diallo (14,550) şi Nicolau Mir (14,150).

La bară, Răzvan Marc şi Roland Modoianu au fost notaţi cu 12,700, respectiv 12,400, prinzând finala de duminică de pe locurile 6, respectiv 7, informează Agerpres.

Spaniolul Nestor Abad a avut cea mai mare notă la acest aparat, 13,500.

Pentru Roland Modoianu este prima finală la o competiţie internaţională, în timp ce Răzvan Marc a revenit la o etapă de Cupă Mondială după operaţie.

În prima zi a calificărilor, vineri, Nicholas Ţarcă s-a clasat pe locul 9 la cal cu mânere cu 13,450 (prima rezervă în finală) şi pe 20 la sol (12,050).

Modoianu a fost al 11-lea la inele (12,450), iar Răzvan Marc a încheiat pe 14 la cal cu mânere (12,950) şi pe 19 la sol (12,200).