FOTO Un copil i-a cerut, acum 10 ani, lui Messi o fotografie. Ieri, au calificat împreună Argentina

DE Alex Darvari | 14.12.2022 - 11:52
Alvarez și Messi - Foto: orangesport

Campionatul mondial de fotbal oferă povești emoționate dar cât se poate de reale. Fotbalistul care a fost decisiv, aseară, în victoria cu 3-0 împotriva Croației a fost mare fan Messi. Și i-a cerut să se fotografieze împreună pe când era doar un puști.

Acum 10 ani, Alvarez i-a cerut lui Leo Messi o poză ca mare fan, visând într-o zi la Cupa Mondială... În seara asta: Julián Álvarez de la Calchín marchează în semifinala Cupei Mondiale.

În poza se vede Alvarez care se lasă fotografiat alături de Messi pe când avea 10 ani. Azi, Alvarez are 22 de ani, iar Messi 35.

Argentina a deschis scorul în minutul 33, după un penalti acordat pentru contactul dintre Livakovic şi Julian Alvarez. A transformat Messi. În minutul 38, Messi i-a pasat lui Julian Alvarez care nu a putu fi oprit  de Brozovic, Sosa sau Juranovic şi a fost 2-0 la pauză. Al treilea gol al meciului a fost marcat de Julian Alvarez, în minutul 69,

Echipele care au evoluat:

• ARGENTINA: E. Martinez – Molina (Foyth 86), Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul (Palacios 74), E. Fernandez, Paredes (Lisandro Martinez 62), Mac Allister (Correa 86) - Messi, Julian Alvarez (Dybala 74).SELECŢIONER: Lionel Scaloni
  • CROAŢIA: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Orsic 46) – Modric (Majer 81), Brozovic (Petkovic 50), Kovacic – Pasalic (Vlasic 46), Kramaric (Livaja 72), Perisic. SELECŢIONER: Zlatko Dalic