Djokovici este câștigătorul turneului Adelaide după ce a reușit să salveze o minge de meci

DE Bianca Iosef | Actualizat: 08.01.2023 - 14:56
Novak Djokovic- Foto: FACEBOOK

Novak Djokovic a câştigat duminică turneul de tenis Adelaide International 1 (ATP 250) după ce a salvat o minge de meci în finala cu americanul Sebastian Korda, încheiată 6-7 (8/10), 7-6 (7/3), 6-4 în favoarea sârbului.

Novak Djokovic, fostul lider ATP, acum locul 5 mondial, s-a impus duminică la o zi după ce l-a învins în semifinale pe rusul
Daniil Medvedev, deşi s-a accidentat la coapsă. Sebastian Korda este pe poziţia a 33-a în ierarhia internaţională. Turneul de la Adelaide, organizat înainte de Australian Open, a fost dotat cu premii totale de 642.735 de dolari americani.

Djokovic a fost susţinut de public la revenirea sa în Australia, la un an după ce a fost expulzat deoarece nu era vaccinat împotriva Covid.

Sârbul este deţinătorul recordului de victorii la Australian Open, nouă, şi speră să-l egaleze în această lună pe Rafael Nadal, care are cele mai multe turnee de Mare Şlem câştigate, 22, scrie Agerpres.