DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 24.07.2023 - 16:19
David Popovici, fenomenal, din nou. S-a calificat în finala la 200 m de la CM cu cel mai bun timp - Foto: Profimedia Images
David Popovici, fenomenal, din nou. S-a calificat în finala la 200 m de la CM cu cel mai bun timp - Foto: Facebook

Fenomenalul înotător român David Popovici s-a calificat în finala probei de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka cu cel mai bun timp.

David Popovici a s-a impus în semifinalele probei de 200 de metri liber de la Campionatele Mondiale de natație de la Fukuoka cu un timp de 1.44:70.

Următorul clasat, americanul Luke Hobson, a încheiat proba cu un record personal, 1.44:87. Iar pe locul trei s-a clasat sud-coreeanul Sunwoo Hwang, cu 1.45:07.

Cel mai bun timp al lui David Popovici în proba de 200 metri liber este de 1.42:97, reușit la CE de la Roma în 2022. Doar doi sportivi în istorie au mai coborât sub 1 minut și 43 secunde la 200 de metri liber, Paul Biedermann și Michael Phelps, relatează gsp.ro.

David Popovici (18 ani), deţinătorul titlului mondial în această probă, va evolua în marea finală marţi, 25 iulie, de la ora 14:02.

În 2022, David Popovici a cucerit medaliile de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta, dar şi la Campionatele Europene de la Roma, în probele de 100 m şi 200 m liber.

De asemenea, el a stabilit un nou record mondial în proba de 100 m liber, cu timpul de 46.86, în cadrul Europenelor din capitala Italiei, relatează digisport.ro.

La Fukuoka, David Popovici va evolua şi în proba de 100 m liber, ale cărei serii sunt programate pe 26 iulie.