David Popovici, de neoprit! A câștigat o nouă medalie de aur la Campionatul Național

DE Alin Crișan | 12.11.2023 - 19:12
David Popovici, de neoprit! A câștigat o nouă medalie de aur la Campionatul Național - Foto: Profimedia Images/ Imagine cu caracter ilustrativ

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional desfășurat la Otopeni.

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni.

Popovici a fost cronometrat cu timpul 21.52, nou record naţional la categoria de vârstă de 19+.

Pe locul doi s-a clasat Patrick Dinu – 22.06, iar pe trei a terminat Andrei Ungur – 22.30.

Pentru Popovici este a patra medalie la Naţionalele de la Otopeni în tot atâtea probe în care a concurat.

El a mai câşigat aurul la 100 m liber şi la 200 m liber şi bronzul la 100 m mixt.

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.