Daniel Natea, bronz la Cupa Mondială de Sambo din Rusia, țara care a inventat acest stil de luptă

DE Andrei Vasilescu | 20.12.2020 - 22:06
Daniel Natea Foto: mma.ro

Daniel Natea (28 de ani) a încheiat acest an cu o nouă medalie la sambo, la una dintre cele mai puternice competiții ale anului.

Sibianul a participat la Cupa Mondială de Sambo din Rusia care a vut loc la Moscova pe 18 și 19 decembrie.  Întrecerea poartă numele și de Memorialul Anatoly Kharlampiyev, în onoarea unuia din fondatorii acestui sport, care a fost antrenor și om de știință.

’’Mulțumesc lui Dumnezeu că închei anul pe podium! Medalie de bronz la World Cup Haralampiev’’, a spus Daniel Natea după concurs.
La turneul din Rusia au participat sportivi din 15 țări.

Echipei națională de Sambo a României a obținut o medalie de aur, două de argint și trei de bronz, depășind toate așteptările delegației noastre.

Rusia este, de altfel țara în care a luat naștere acest sport care este o combinație între judo, lupte, jiu-jitsu brazilian, etc.