Cupa Mondială de fotbal: Anglia a învins Senegalul cu 3-0 şi s-a calificat în sferturi

DE Alex Darvari | Actualizat: 04.12.2022 - 23:58

Echipa naţională a Angliei a învins duminică, scor 3-0, echipa Senegalului în optimile Cupei Mondiale. Englezii vor întâlni Franţa în sferturile de finală.

Anglia a deschis scorul în minutul 39, prin Jordan Henderson, din pasa lui Bellingham. În al treilea minute de prelungire al primei reprize Foden a trimis către Kane şi acesta a înscris pentru 2-0. Tot Foden a pasat decisiv şi lui Bykayo Saka, la cel de-a treilea gol englez, din minutul 57.

ANGLIA: Pickford - Walker, Stones (Dier 76), Maguire, Shaw - Rice, Henderson (K. Phillips 82), Bellingham (Mount 76) – Saka (Rashford 65), Kane, Foden (Grealish 65). SELECŢIONER: Gareth Southgate
SENEGAL: E. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Abdou Diallo, Jakobs (Ballo 84) - Ismaila Sarr, N. Mendy, Ciss (Pape Gueye 46), Diatta (Pape Sarr 46) - Ndiaye (Dieng 46) - Dia (Diedhiou 72). SELECŢIONER: Aliou Cisse

Cartonaşe galbene: Koulibaly 76

Arbitri: Ivan Barton (El Salvador) - David Jonathan (El Salvador), Katie Nesbitt (SUA) - Said Martinez (Honduras)