Cine transmite finala lui David Popovici, de la 200 m liber, şi de la ce oră

DE Florin Budescu | Actualizat: 25.07.2023 - 14:07
Cine transmite finala lui David Popovici - Foto: Profimedia Images

Înotătorul român David Popovici s-a calificat en fanfare în finala de la 200 m liber, de la Campionatele Mondiale de Natație de la Fukuoka, din Japonia. Finala va avea loc la ora 14.02 şi va fi transmisă live de una dintre televiziunile din România.

Tânărul sportiv legitimat la CS Dinamo a obținut cel mai bun timp din semifinalele disputate luni: 1:44.70.

Popovici, care a luat startul în a doua semifinală, de pe culoarul 5, a fost urmat în clasament de americanul Luke Hobson (1:44.87) şi de sud-coreeanul Hojoon Lee (1:45.93).

Cine transmite finala lui David Popovici

Prima semifinală a fost câştigată de sud-coreeanul Sunwoo Hwang cu 1:45.07, urmat de britanicii Tom Dean - 1:45.29 şi Matthew Richards - 1:45.40.

Specialiștii îl consideră pe David Popovici mare favorit în finala probei de 200 de metri liber, la Campionatele Mondiale de Natație, de la Fukuoka.

Citeşte şi: David Popovici, fenomenal, din nou. S-a calificat în finala la 200 m de la CM cu cel mai bun timp

Sportivul nostru are la victorie cotă 1.20, în timp ce Sunwoo Hwang, al doilea favorit, are cotă 5.50 la victorie.

Următorii candidați la medalia de aur, în opinia bookmakerilor, sunt Luke Hobson și Tom Dean, care au cotă 10.00 pentru un succes în finala de 200 de metri liber, conform DigiSport.

Finala va fi transmisă astăzi, de Antena 1, de la ora 14.02.

Citeşte şi: Fenomenalul înotător român David Popovici și-a ales drumul în viață. La ce facultate s-a înscris