Care este tenismena româncă a zilei. A învins o jucătoare spaniolă de top

DE Florin Budescu | Actualizat: 27.03.2024 - 12:53
Care este tenismena româncă a zilei. A învins o jucătoare spaniolă de top - Foto: Profimedia Images

Care este tenismena româncă a zilei. A învins o jucătoare spaniolă de top. Anca Todoni a reuşit o victorie spectaculoasă împotriva spaniolei Sara Sorribes Tormo, cu 5-7, 7-5, 7/6 (7/5), în prima rundă a turneului WTA 125 de la San Luis Potosi.

Care este tenismena româncă a zilei. A învins o jucătoare spaniolă de top. Anca Todoni a reuşit o victorie spectaculoasă împotriva spaniolei Sara Sorribes Tormo, cu 5-7, 7-5, 7/6 (7/5), în prima rundă a turneului WTA 125 de la San Luis Potosi (Mexic).

Acesta este dotat cu premii totale de 115.000 de dolari. Todoni (19 ani, 226 WTA), venită din calificări, a avut nevoie de patru ore şi 14 minute, pentru a se impune în faţa favoritei numărul trei (27 ani, 52 WTA).

Todoni, care a beneficiat şi de 11 duble greşeli, comise de iberică, şi-a asigurat un cec de 2.000 de dolari şi 21 de puncte WTA.

Următoarea adversară a româncei va fi argentinianca Julia Riera (21 ani, 119 WTA). În alt meci din primul tur, Irina Bara (29 ani, 174 WTA) a fost învinsă fără drept de apel, de italianca Elisabetta Cocciaretto (23 ani, 51 WTA), a doua favorită, cu 6-1, 6-2, conform gds.ro.

Citeşte şi: România a învins Serbia cu 4-0, în play-off-ul Billie Jean King Cup

Meciul Ancăi Todoni a fost dramatic, fiind unul dintre cele mai lungi din istoria tenisului. Ea a luptat cu spanioloaica, o jucătoare de travaliu, timp de peste 4 ore. Cel mai scurt set a durat o oră şi 19 minute.

Citeşte şi: Ana Bogdan a fost învinsă de Tamara Zidansek la Billie Jean King Cup. România conduce Slovenia 2-1

Sorribes Tormo a câştigat în primul set cu 7-5, apoi a pierdut în al doilea set, tot cu 7-5. În decisiv, Anca Todoni a învins dramatic, după un tie-break tensionat, cu 7-5.