Brazilia s-a chinuit cu Elveția, dar s-a calificat în optimile Mondialului: Casemiro, erou

DE Alin Crișan | Actualizat: 28.11.2022 - 20:31
Brazilia - Elveția la Campionatul Mondial de Fotbal - Foto: Profimedia

Unicul gol al meciului a fost marcat de Casemiro, în minutul 83. Brazilia s-a impus astfel cu 1-0 în fața Elveției și a obținut matematic calificarea în optimile Cupei Mondiale din Qatar.

Brazilia și Elveția și-au câștigat meciurile de debut la Cupa Mondială, astfel că pragmatismul a dominat partida directă din etapa a 2-a a grupelor. Fără Neymar, sud-americanii au fost departe de strălucirea din partea a 2-a a meciului cu Serbia, poate și pentru că Elveția a oferit o replică mai solidă.

Prima repriză a fost săracă în fotbal și ocazii, iar singurele șuturi pe poartă ale brazilienilor au fost parate fără mari emoții de Sommer.

Brazilia a fost totuși echipa care a forțat mai mult, iar eforturile sud-americanilor au dat roade. În minutul 83, Rodrygo l-a găsit pe Casemiro în careul advers, iar mijlocașul lui United l-a executat pe Sommer cu un șut perfect.

Elveția a căzut din punct de vedere moral după primirea golului și nu a avut forța să revină. Sud-americanii puteau să mai marcheze, dar Vinicius și Rodrygo nu au fost inspirați în situațiile bune pe care le-au avut în ultimele minute. S-a terminat 1-0 pentru Brazilia, care a obținut o victorie oarecum norocoasă, venită dintr-o sclipire de moment.

În urma acestui rezultat, Brazilia și-a asigurat biletele pentru optimile de finală, fiind abia a doua echipă 100% sigură de acest lucru, după Franța (Spania și Anglia sunt și ele calificate în proporție de 99%). În schimb, Elveția va trebui să muncească serios pentru a ajunge în fazele eliminatorii.

În ultimul meci va întâlni Serbia și are nevoie de minim un egal, cu condiția ca Brazilia să nu piardă în fața Camerunului. Pentru Serbia lucrurile sunt simple: victoria contra Elveției o va duce în optimi, dar totul se va juca la golaveraj dacă naționala Camerunului va izbuti o surpriză uriașă și va învinge Brazilia, lucru puțin probabil totuși, potrivit eurosport.ro.