Bianca Andreescu a câștigat finala de tenis de la Indian Wells

DE Alexandru Pop | Actualizat: 18.03.2019 - 11:26
Bianca Andreescu. Foto Getty Images

Bianca Andreescu (locul 60 WTA), tânăra de 18 ani din Canada de origine română, a învins-o pe Angelique Kerber, nr. 8 WTA, fost lider mondial, în vârstă de 31 de ani, în trei seturi.

Bianca Andreescu a învins, în finală, după 6-4, 3-6, 6-3, la capătul unui meci de două ore și 18 minute.

Jucătoarea din Germania a reușit să trimită meciul în decisiv. Kerber a câștigat actul secund cu 6-3. La fel ca și în primul set, diferența s-a făcut la un singur break. În setul al treilea, tenismena a reușit să salveze trei mingi de meci.

Jucătoarea canadiană de origine română a acuzat mai multe probleme medicale și epuizare, însă a reușit să rămână în meci până la final. Și nu a mai ratat a patra minge de meci, pe serviciul germancei.

A câștigat, astfel, primul mare titlu al carierei și a urcat până pe locul 24 în clasamentul WTA.

Mai mult, a înregistrat o premieră, respectiv este prima jucătoare care a câștigat turneul de la Indian Wells venind cu un wild card.

„Sper ca acest moment să fie unul de inspirație pentru tinerii sportivi. Dacă muncești din greu și crezi în tine, poți reuși. Muncesc de ani de zile și, iată, acest moment a devenit realitate”, a menționat Bianca Andreescu, care i-a mulțumit adversarei sale din finală.

Bianca Andreescu și-a încheiat discursul în românește, mulțumindu-le fanilor săi din România: „Vă mulțumesc că sunteți cu mine și vă iubesc”.

Fost lider mondial şi cu trei trofee de Grand Slam în palmares, Angelique Kerber ratează să obțină primul său titlu din acest an.

„O felicit pe Bianca pentru un turneu fenomenal, ai jucat extraordinar și ai meritat să câștigi”, a declarat germanca, la ceremonia de premiere.