VIDEO Ana Bogdan, prima victorie din carieră la Roland Garros

DE Paul Cozighian | Actualizat: 01.06.2018 - 02:30

O oră și 53 de minute i-au fost necesare Anei Bogdan (66 WTA) pentru a trece de Marketa Vondrușova (Cehia, 94 WTA). Scor 6-3, 1-6, 6-4.

Susținută de un public entuziast care a ajutat-o în momentele dificile, Bogdan, nu a părut în nici un moment neliniștită de evoluția scorului.

„În primul set am jucat foarte bine, am avut foarte puține greșeli și am fost foarte agresivă. În setul al doilea cred că am înmuiat un pic jocul iar Vondrușova a pus mult mai multe mingi în teren și s-a miscat mult mai bine. În setul al treilea, la 4-1 pentru mine, am fost foarte încordată; simțeam că se apropie victoria și am început să mă gândesc la asta, în loc să mă gândesc cum să joc următoarele puncte.

Adversara m-a ajuns din urmă (4-4) dar în final am luptat și am câstigat!”, a declarat Ana Bogdan.

În prima parte a anului, câteva mici accidentări au ținut-o departe de teren pe Ana Bogdan:

a ratat Indian Welles și Miami din cauza spatelui, apoi Roma și Nurenberg din cauza cotului… „Aici, la Paris, nici nu mai contează dacă te mai doare ceva sau nu! Uiți de orice”, a menționat jucătoarea, râzând.

Urmează în turul al doilea Angelique Kerber (Germania, 12 WTA)