Ana Bogdan, în turul doi la Wimbledon. Românca a bătut-o pe favorita numărul 15

DE Răzvan Nicolae | Actualizat: 03.07.2023 - 16:21
Ana Bogdan, în turul doi la Wimbledon - Foto: Profimedia Images

Debut spectaculos pentru Ana Bagdan, la Wimbledon. Românca a bătut-o pe favorita numărul 15, rusoaica Liudmila Samsonova, după două ore și 24 de minute, cu 7-6 (1), 7-6 (4), și promovat în turul doi al cunoscutului turneu de tenis pe iarbă.

Ana Bogdan (57 WTA) s-a calificat în turul secund la Wimbledon după ce a trecut de capul de serie numărul 15, Liudmila Samsonova (15 WTA), cu scorul de 7-6 (1), 7-6 (4).

Ana Bogdan, în turul doi la Wimbledon

Primul break al partidei i-a revenit Liudmilei Samsonova (4-2), însă rusoaica nu a reușit să țină de avantaj și și-a cedat serviciul imediat.

Ana Bogdan a rămas apoi foarte solidă și s-a ajuns în tiebreak, nu înainte de încă un schimb de break-uri pe finalul setului. În tiebreak, sportiva noastră a fost superioară din toate punctele de vedere, cedând un singur punct, relatează eurosport.ro.

Setul secund a fost ușor diferit, însă tot la tiebreak s-a decis. Ana Bogdan a obținut primul break în manșa a doua și a avut oportunitatea de a închide meciul la scorul de 5-3, însă rusoaica a revenit, trimițând manșa în tiebreak. Acolo, Ana a revenit de la 1-3 și s-a impus cu 7-4, arătând un nivel de joc foarte bun.

În turul doi al turneului de la Wimbledon 2023, Ana se va confrunta cu americanca Alycua Parks (51 WTA).

La Wimbledon, România mai este reprezentată de Irina Begu (cap de serie numărul 29), care joacă în turul 1 cu Rebecca Marino, Sorana Cîrstea, care se va duela în primul tur cu Tatjana Maria, și de Jaqueline Cristian, care o va înfrunta pe Lucia Bronzetti în turul inaugural.