Ministrul Economiei acuză presiuni asupra sa: Când deranjezi niște interese în statul român, superi
 
                                            Radu Miruță, ministrul Economiei, a vorbit despre presiunile pe care a început să le simtă de când a anunțat că va impune criterii de performanță în companiile de stat din subordine, astfel încât să-și piardă funcțiile șefii plătiți cu bani grei care nu se ridică la înălțimea lor
Ministrul Radu Miruță acuză presiuni asupra sa din partea „greilor” înrădăcinați în statul român. „E o rezistență, o simt și eu. De când am început cu Salrom, am început să simt rezistență, presiuni, în sensul ca lucrurile pe care le spun la televizor să nu le fac, ceea ce nu va fi cazul”.
Ministrul Economiei acuză presiuni asupra sa: Când deranjezi niște interese în statul român, superi
„Știți cum apar presiunile astea? Îți spune un cunoscut că l-a sunat nu-știu-cine și l-a rugat să te roage să te întâlnești cu ei, că au auzit că vei micșora indemnizațiile astea și că te vei uita la niște contracte care s-au făcut acolo.
Citește și: Scandal uriaș la Salrom. Cină de 12.500 € de după prăbușirea Salinei Praid: Directorul: „Nu e mult”
Nu au ajuns să-mi spună ‘îți iau gâtul dacă faci asta’. Simt lucrurile astea. Unele mi se spun direct, unele indirect. Când voi avea dovada acestor lucruri, o voi face și publică, și la instituțiile statului. Însă e lesne de înțeles că atunci când deranjezi niște interese foarte ușor tangibile în statul român, superi. Dar n-am nicio problemă”, a declarat Radu Miruță.
Continuarea, pe b1TV.
 
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                     
                         
                        