luni 22 iunie
EUR 5.2386 USD 4.5706
Abonează-te
Newsweek România

Funcţionarii de la Cameră şi cei de la Senat sunt în grevă japoneză, pe timpul procedurilor de învestitură

Data publicării: 22.06.2026 • 20:22 Data actualizării: 22.06.2026 • 20:31
Plen reunit al Parlamentului României - Foto: INQUAM PHOTOS/Octav Ganea
Plen reunit al Parlamentului României - Foto: INQUAM PHOTOS/Octav Ganea

Funcționarii parlamentari din Senat și Camera Deputaților sunt în grevă japoneză pe toată perioada derulării procedurilor de învestire a noului Guvern, au anunțat liderii de sindicat din cele două camere ale Legislativului.

Aceștia protestează față de nivelul scăzut de salarizare, pe care îl consideră unul 'umilitor'.

'Ținând cont de dispozițiile Constituției României care consfințesc, din punctul de vedere al importanței, ierarhia instituțiilor statului în sistemul politico-juridic al ordinii de drept.

Funcţionarii de la Cameră şi cei de la Senat sunt în grevă japoneză

Parlamentul fiind primul din această ierarhie și luând în considerare funcțiile cu caracter propriu Parlamentului, legiferarea, controlul parlamentar și relațiile externe parlamentare care nu pot fi realizate decât intrinsec.

De către întregul aparat parlamentar - deputați, senatori, funcționari publici parlamentari, funcționarii publici parlamentari din Camera Deputaților și Senat se află în grevă japoneză.

Citeşte şi: Cabinetul interimar Bolojan se întruneşte înainte de votul din Parlament pentru Cabinetul Veştea

Pe tot parcursul derulării procedurilor de învestire a unui nou Guvern, ca formă de protest față de nivelul salarial incorect în raport cu importanța Parlamentului în statul de drept.

În raport cu atribuțiile, responsabilitatea, răspunderea și incompatibilitățile stabilite prin lege, aplicabile funcționarului public parlamentar', se arată într-un comunicat de presă transmis de Sindicatul Funcționarilor Publici Parlamentari, conform Agerpres.

Citeşte şi: Alexandru Nazare spune că a intrat în Guvernul Veștea după o discuție cu Mugur Isărescu

Sindicaliștii afirmă că dispozițiile și ierarhia cuprinse în proiectul Legii salarizării unitare păstrează același statut 'umilitor' pentru funcția publică parlamentară.

Mai multe articole din secțiunea Politică
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră