Gabriela Firea nu acceptă înjumătățirea ajutoarelor la pensie. Criză în coaliție pe măsurile sociale
Coaliția fierbe după ce ministrul de finanțe a anunțat că nu sunt bani decât pentru jumătate din Pachetul social propus de PSD, inclusiv pentru pensii. Prima reacție a venit din partea Gabrielei Firea care cere ca măsurile sociale ale PSD să fie prinse în buget.
Ministrul de Finanțe, Alexandru Nazare, a anunțat în ședința PNL de aseară că nu sunt destui bani pentru Pachetul Social al PSD.
Citește și: Cât este pensia medie contributivă și cât e pensia specială? Diferența a ajuns la 22.000 lei
Așa că, cel puțin în ceea ce privește ajutoarele la pensie acestea vor fi mai puține decât a promis PSD.
Gabriela Firea nu acceptă înjumătățirea ajutoarelor la pensie. Criză în coaliție pe măsurile sociale
Vor primi ajutor la pensie doar pensionarii cu pensii sub 2.000 de lei. PSD a promis, anterior, că și cei 1.000.000 de pensionari cu pensii între 2.000 de lei și 3.000 de lei vor primi un ajutor la pensie.
PSD a mai spus că ajutoarele vor ajunge la 1.000 de lei. Ministrul de finanțe a decis că va fi vorba de maxim 800 de lei.
Newsweek a scris pe larg despre acest lucru în link de mai jos:
„Și în acest an vom putea avea sume pentru persoane vulnerabile cu pensii sub 2.000 lei, dar nu în cuantumul pentru care PSD nu a oferit soluții de surse bugetare, încă”, a spus minsitrul de finanțe Nazare.
Firea, prima reacție din PSD la tăierea ajutoarelor la pensie
Europarlamentarul PSD, Gabriela Firea, a avut o primă reacție la anunțul ministrului de finanțe.
Ea a anunțat că Pachetul Social nu se negociază și a cerut guvernului:
„Sprijin financiar pentru pensionarii cu venituri mici. Astfel reușim să protejăm seniorii în fața creșterii prețurilor. 2,8 milioane de pensionari trebuie sprijiniți.
Ajutor pentru mame și copii, prin programe dedicate familiilor aflate în risc de sărăcie. Sunt 220.000 de familii.
Fonduri pentru persoanele cu dizabilități.
Taxele colectate la nivel local trebuie să rămână, în cea mai mare parte, pentru investițiiLe din comunități”.
Firea a continuat: „Poziția PSD este un clară, fermă și exprimată constant în ultimele luni. Nu putem vota un buget care ignoră solicitările românilor!
Este o datorie să apărăm interesele celor care au resimțit cel mai dur povara măsurilor economice grele, încă de anul trecut. Faptul că ministrul de Finanțe a găsit resurse doar pentru jumătate dintre măsurile sociale nu este acceptabil! Nici tăierea investițiilor de la nivel local nu vor salva economia, din contră, o vor bloca și vor lăsa în sărăcie sute, poate chiar mii de familii”.
CONCLUZIE Este o criză majoră în coaliție pe ajutoarele la pensie.