duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

O femeie se dădea drept Rodica Stănoiu pentru a lua bani de la oameni înstăriţi. Cum acționa

Data publicării: 21.06.2023 • 16:54 Data actualizării: 21.06.2023 • 17:00
O femeie se dădea drept Rodica Stănoiu pentru a lua bani de la oameni înstăriţi, imagine cu caracter ilustrativ - Foto: Profimedia
O femeie se dădea drept Rodica Stănoiu pentru a lua bani de la oameni înstăriţi, imagine cu caracter ilustrativ - Foto: Profimedia

O femeie se dădea drept Rodica Stănoiu pentru a lua bani de la oameni înstăriţi. Persoana este cercetată pentru înșelăciune.

O persoană care se folosea de numele Rodicăi Stănoiu, fost ministru al Justiţiei, pentru a obţine bani de la persoane cu situaţie financiară bună a fost pusă sub urmărire penală de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 pentru înşelăciune.

O femeie se dădea drept Rodica Stănoiu pentru a lua bani de la oameni înstăriţi

Potrivit unui comunicat al PJS1, procurori din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de un inculpat sub aspectul comiterii infracţiunii de înşelăciune în formă continuată (cinci acte materiale).

Citește și: Sebastian Burduja: „Există toate premisele ca România să fie un lider regional în energia nucleară”

"În fapt, s-a reţinut că, în perioada 4 - 20 iunie, la diferite intervale de timp, dar în baza aceleiaşi rezoluţii infracţionale, inculpatul a indus în eroare un număr de cinci persoane fizice cunoscute ca având o situaţie materială bună (pe care le identifica din analizarea Revistei Forbes), prin folosirea numelui Rodica Stănoiu şi a calităţii de fost ministru al justiţiei şi senator în Parlamentul României, prezentându-le acestora ca adevărată împrejurarea mincinoasă că se îngrijeşte de o persoană cu o situaţie financiară precară şi dizabilităţi psihice, care are nevoie de bani pentru a putea locui în continuare într-un cămin studenţesc situat în Bucureşti, cu consecinţa producerii unei pagube în valoare de 6.500 lei în dauna a două persoane vătămate, în cazul celorlalte persoane vătămate nefiind produsă o pagubă din motive independente de voinţa autorului", arată procurorii.

Dosarul a fost înaintat judecătorului de drepturi şi libertăţi de la Judecătoria Sector 1 Bucureşti cu propunere de luare a măsurii arestării preventive.

Mai multe articole din secțiunea Justiție

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră