VIDEO Putin, furios. Navele scufundate de Israel în Marea Caspică transportau arme din Rusia către Iran
Atacul de săptămâna trecută din apropierea orașului Bandar Anzali a vizat un coridor cheie de contrabandă folosit pentru transportul de muniții, drone și alte arme între Rusia și Iran. Kremlinul reacționează violent după operațiunea israeliană.
Israelul a perturbat liniile de aprovizionare militară între Rusia și Iran printr-un atac neobișnuit în Marea Caspică.
Un atac israelian efectuat săptămâna trecută în Marea Caspică a vizat o rută de contrabandă Rusia-Iran și a avut ca scop perturbarea unei linii de aprovizionare esențiale utilizate pentru transferul de muniție, drone și alte arme, a relatat miercuri Wall Street Journal.
Atacul, care a avut loc miercurea trecută, a fost descris de Journal ca fiind extrem de neobișnuit, în parte pentru că Marea Caspică se află în afara razei de acțiune operaționale a forțelor navale americane din regiune.
Putin, furios. Navele scufundate de Israel în Marea Caspică transportau arme din Rusia către Iran
Marea Caspică conectează porturile Rusiei și Iranului aflate la 600 de mile nautice distanță, oferind țărilor un loc pentru a face schimb liber de arme, precum și de bunuri precum grâu și petrol.
Ruta a fost folosită și pentru a transporta drone iraniene Shahed către Rusia, care le folosește în atacuri împotriva Ucrainei.

Cooperarea dintre Rusia și Iran s-a extins în ultimele săptămâni, Moscova partajând imagini din satelit și drone modernizate cu Teheranul pentru a ajuta la atacurile împotriva forțelor americane și a altor ținte din Golful Persic, potrivit unor surse familiarizate cu situația.
Operațiunea a fost descrisă ca fiind neobișnuită din mai multe puncte de vedere, inclusiv faptul că Forțele de Apărare ale Israelului nu mai atacaseră niciodată Marea Caspică.
Zona lovită se află la 1.300 de kilometri de Israel, subliniind capacitatea țării de a integra capabilități navale, aeriene și de informații, generând și țintind în același timp obiective în timp real.
IDF a declarat că atacurile din orașul portuar Bandar Anzali au avariat cinci nave - patru ambarcațiuni cu rachete și o navă de patrulare - precum și un sediu al Marinei iraniene și un șantier naval.
Kremlin a reacționat violent după atacul Israelului în Marea Caspică
Ministerul rus de Externe a condamnat atacul israelian de la sfârșitul săptămânii, purtătoarea de cuvânt Maria Zaharova declarând că „atacul dăunează intereselor Rusiei”.
Citește și: Vineri, zi decisivă pentru războiul din Iran, pace sau război terestru. Încă o escadrilă F-35, spre Golf
Moscova a avertizat, de asemenea, împotriva extinderii războiului în regiunea Caspică, a cărei importanță pentru Rusia a crescut după ce flota sa de la Marea Neagră a suferit eșecuri semnificative în războiul cu Ucraina.
O dispută publică a izbucnit între Rusia și Israel după ce purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, a criticat declarațiile ambasadorului Israelului la Moscova, Oded Yosef, și le-a descris ca fiind „nepotrivite” și ca necontribuind la consolidarea relațiilor dintre țări.
Citește și: Rusia își redirecționează exporturile de energie după blocajul din Strâmtoarea Ormuz, spre vecinii apropiați
Remarcile Zaharovei au venit după ce Yosef a declarat că Rusia adoptă o poziție unilaterală în ceea ce privește confruntarea cu Iranul.
Relațiile diplomatice între cele două țări sunt din ce în ce mai tensionante din cauza războiului din Iran, care afectează și războiul lui Putin în Ucraina.
Vinerea trecută, ambasadorul Yosef a fost convocat la Ministerul de Externe din Moscova, în urma unui atac al armatei israeliene IDF în apropierea unei echipe de la postul rusesc RT, la punctul de trecere Qasmiyeh din sudul Libanului.