sâmbătă 23 mai
EUR 5.2488 USD 4.5231
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Mini-tsunami după cutremurul din Turcia și Grecia

Data publicării: 30.10.2020 • 16:05 Data actualizării: 30.10.2020 • 16:07

Cutremurul care a avut loc astăzi, la ora 13.51, la nord de insula greacă Samos, a fost urmat și de un mini-tsunami, atât în Izmir, cât și în partea greacă. Potivit Centrului Seismologic Europeano-Mediteranean (EMSC), seismul a avut magnitudinea 6,7.

Numărul clădirilor prăbușite în zona Izmir se apropie de 20, trei persoane au fost rănite în urma cutremurului. Imaginile publicate pe Twitter arată oameni îngroziți privind blocurile care cad sau care sunt puternic afectate de seism.

Un "mini-tsunami" s-a produs pe insula grecească Samos din marea Egee, unde sunt raportate pagube materiale, potrivit televiziunii publice grecești Ert.

Locuitorii insulei au fost sfătuiți să stea departe de zonele de coastă, în condițiile în care valuri mari provocate de cutremur au afectat insula.

Pe Youtube au fost postate imagini cu mini-tsunami și pe coasta Turciei, în zona Izmir.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră