Taiwanul se pregătește de război cu China. Beijingul reacționează: „Nu veți rezista sabiei noastre”

DE Daniel Toșa | Actualizat: 09.07.2025 - 09:40
Taiwanul se pregătește de război cu China. Beijingul reacționează: „Nu veți rezista sabiei noastre” - Foto: Profimedia images
Taiwanul se pregătește de război cu China. Beijingul reacționează: „Nu veți rezista sabiei noastre” - Foto: Profimedia images

Taiwanul a lansat miercuri cele mai mari exerciții militare din istoria sa, simulate în contextul unei posibile invazii chineze. Manevrele, desfășurate sub numele Han Kuang, includ atacuri simulate asupra infrastructurii de comandă și comunicații.

SHARE

Timp de zece zile, forțele armate taiwaneze vor pune în practică o serie de scenarii militare menite să evalueze capacitatea de apărare a insulei în cazul unei încercări de ocupare totală.

Taiwanul se pregătește de război cu China. Beijingul reacționează: „Nu veți rezista sabiei noastre”

Un oficial din domeniul apărării a declarat: „Învățăm din situația din Ucraina din ultimii ani și ne gândim realist la ce s-ar putea confrunta Taiwanul”, sugerând că strategia militară a fost adaptată pe baza conflictului ruso-ucrainean.

Pentru prima dată, în cadrul acestor exerciții sunt utilizate sisteme HIMARS, rachete Sky Sword produse local și este mobilizat un număr record de rezerviști – în jur de 22.000 de persoane, potrivit Reuters.

China consideră Taiwanul o provincie a sa și a reacționat prompt. Jiang Bin, purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării din Beijing, a avertizat că „indiferent de armele folosite, Taiwan nu poate rezista sabiei ascuțite a Armatei Populare de Eliberare”, reafirmând poziția fermă a Chinei privind reunificarea cu insula.

Sursa foto: Profimedia images

Citește și: Al treilea război mondial va începe cu Rusia atacând țările baltice și China invadând Taiwan

Taipeiul transmite un mesaj ferm: „Suntem pregătiți”

Autoritățile de la Taipei au transmis că exercițiile sunt un semnal clar atât pentru Beijing, cât și pentru comunitatea internațională, demonstrând determinarea Taiwanului de a-și apăra suveranitatea și independența.

Citește și: SUA au adus rachete antinavă NMESIS de 2.100.000$ bucata lângă Taiwan aproape de China

Președintele taiwanez Lai Ching-te a reafirmat poziția oficială a guvernului: „Viitorul Taiwanului trebuie decis de cetățenii săi, nu impus din exterior”, respingând categoric orice pretenție de suveranitate venită din partea Chinei.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te