duminică 30 august
EUR 5.2584 USD 4.5171
Abonează-te
Newsweek România

Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă

Data publicării: 30.08.2026 • 18:30 Data actualizării: 30.08.2026 • 18:30
Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă -  Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)
Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă -  Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Rusia a intensificat presiunea asupra aliaților Kievului din Europa, printr-o serie de operațiuni de „zonă gri” menite să destabilizeze unitatea Alianței, să influențeze politicile interne și să oprească fluxul de ajutor militar spre Ucraina.

Autoritățile europene au asociat Rusia cu o serie de incursiuni cu drone, acte de sabotaj, atacuri cibernetice și alte acțiuni ostile pe întreg continentul în ultimele luni.

Printre incidentele din ultimele săptămâni s-au numărat trei drone explozive descoperite într-un aeroport german și în apropierea acestuia, una dintre ele sub un avion ucrainean ce transporta muniție. 

Dronele rusești au intrat în mod repetat în spațiul aerian NATO. Una a fost recent doborâtă deasupra României, pe lângă altele care testează constant apărarea spațiului aerian al țării.

Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă

Putin încearcă să profite de pe urma politicii interne agitate înaintea alegerilor locale sau naționale din țări NATO, inclusiv Germania, Franța, Finlanda, Estonia și Polonia.

Polonia este deosebit de predispusă la perturbări, deoarece tensiunile cu refugiații ucraineni au crescut.

Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă -  Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Rusia, operațiuni de război hibrid asupra aliaților Kievului din Europa. România, țintă continuă - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

„Interesul principal este de a schimba status quo-ul în Europa”, a declarat parlamentarul estonian Marko Mihkelson, potrivit The Wall Street Journal (WSJ).

„Este o extindere a interferenței electorale pe care i-ați văzut încercând să o ducă la bun sfârșit” în alte țări, a spus el.

Oficiali din SUA, Marea Britanie, Ungaria și România au acuzat în ultimii ani Moscova că încearcă să denatureze votul la nivel național.

România, care a avut un electorat puternic, simpatizant față de Rusia, în anii imediat următori declanțării războiului de către  Rusia, a înregistrat o creștere a sentimentului împotriva Moscovei

O serie de incursiuni cu drone a făcut sentimentul anti-Moscova și mai popular. Trei drone au fost doborâte deasupra țării luna trecută, iar o incursiune cu drone în luna mai a declanșat un incendiu pe acoperișul unei clădiri rezidențiale, scrie WSJ.

România a expulzat un diplomat rus luna trecută, iar Kremlinul a răspuns joi prin eliminarea unui diplomat român din Moscova.

Putin încearcă să limiteze fluxurile de ajutor european către Ucraina și să semene diviziuni între aliați

Liderii din cadrul Organizației Tratatului Atlanticului de Nord, condusă de SUA, spun că aceste mișcări sunt un indiciu îngrijorător al apetitului tot mai mare al Rusiei pentru riscuri în Europa, în timp ce președintele Vladimir Putin încearcă să limiteze fluxurile de ajutor european către Ucraina și să semene diviziuni între aliați.

Oficialii occidentali spun că Rusia ar putea escalada confruntarea și mai mult și a capturat deja drone ucrainene pe care le-ar putea folosi pentru potențiale atacuri sub steag fals asupra țărilor NATO.

Directorul Agenției Centrale de Informații (CIA), John Ratcliffe, a efectuat marți o vizită surpriză la Moscova, parțial pentru a-i spune guvernului lui Putin că SUA își susțin aliații NATO, potrivit unor persoane familiarizate cu vizita.

„Rusia caută modalități de a reduce sprijinul acordat Ucrainei în rândul țărilor NATO, iar unul dintre efectele secundare pe care le urmăresc este răspândirea panicii”, a declarat Remigijus Bridikis, directorul agenției civile de informații din Lituania.

Agențiile de informații olandeze au avertizat că „actorii statali ruși desfășoară sistematic spionaj digital” prin piratarea camerelor conectate la internet pentru a spiona ajutorul acordat Ucrainei.

Ritmul incidentelor documentate, susținute de Rusia, a crescut de la un maxim de10 în 2024 la 15 pe lună din aprilie, potrivit Centrului de Securitate Sagaidacinîi din Ucraina, care urmărește activitățile Rusiei din zona gri din Europa.

Analiștii centrului spun că e greu de ținut o evidență a incidentelor, deoarece multe suspectate a fi legate de Rusia nu sunt incluse în datele lor.

Ritmul agresiunii de nivel scăzut s-a accelerat pe măsură ce războiul Rusiei cu Ucraina a intrat într-o fază nouă și mai mortală.

Campanie de sabotaje a Rusiei în Europa, legată de ajutorul aliaților pentru Ucraina

Autoritățile europene au acuzat Rusia că angajează agenți locali prin intermediul Telegram și al altor platforme de socializare pentru a comite acte de sabotaj, spionaj și vandalism menite să alimenteze diviziunile.

Estonia investighează dacă sabotajul legat de Rusia s-a aflat în spatele atacului incendiar din această lună asupra unei companii locale de apărare, Milrem Robotics, în timp ce exploziile și incendiile recente la instalațiile de muniții din Italia, Bulgaria și Finlanda au atras suspiciuni de implicare a Rusiei, chiar dacă autoritățile au declarat că nu au dovezi în acest sens.

Citește și: „Radioul Apocalipsei” al Rusiei a erupt după vizita directorului CIA la Moscova. Ce coduri a transmis

Poliția slovacă a declarat marți că a dejucat o tentativă de atac asupra unei fabrici de drone, fiind suspectată implicarea Rusiei.

Campania Rusiei ar putea stârni îngrijorare în rândul europenilor că se confruntă cu pericol personal ca urmare a politicilor guvernelor lor față de Ucraina.

O altă temă vehiculată este că trimiterea de arme către Ucraina epuizează arsenalele europene, care ar putea fi necesare pentru a lupta împotriva Rusiei - iar dacă Moscova demonstrează că reprezintă o amenințare, logica netrimiterii de arme spre est crește.

Citește și: Slovacia desfășoară trupe pentru a proteja spațiul aerian al României. Misiuni de combatere a dronelor

Diferențele de motivație contează puțin pentru Kremlin, spun analiștii.

Abordarea Rusiei față de conflict, care datează din epoca sovietică, poate estompa liniile dintre subversiunea ascunsă și cea directă.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră