Peste 1.130 de manifestanţi, inclusiv zece jurnalişti, au fost arestaţi în Turcia de la începutul valului de proteste declanşat de arestarea, miercurea trecută, a primarului din Istanbul, Ekrem Imamoglu, principalul rival politic al preşedintelui Recep Tayyip Erdoğan, relatează AFP, citat de News.ro.
Peste 1.130 oameni au fost reținuți în Turcia. Protestele continuă după arestarea lui Ekrem Imamoglu
Ministrul turc de interne, Ali Yerlikaya, a anunţat luni pe X că 1.133 de suspecţi au fost arestaţi „în legătură cu activităţi ilegale desfăşurate între 19 şi 23 martie 2025”.
Poliţia a efectuat noi arestări duminică seara şi luni dimineaţa, potrivit presei turce.
Grupul turc pentru drepturile omului MLSA a anunţat, la rândul său, că zece jurnalişti turci, inclusiv un fotograf de la Agenţia France-Presse, sunt arestaţi la domiciliile lor din Istanbul şi Izmir, al treilea oraş ca mărime al ţării.
Începând de miercurea trecută, au avut loc manifestaţii de amploare în oraşele mari din Turcia în legătură cu arestarea primarului din Istanbul, Ekrem İmamoğlu, principalul rival politic al preşedintelui Recep Tayyip Erdoğan.
Autorităţile au interzis temporar toate adunările în cele mai mari oraşe ale ţării, dar protestele continuă, cu noi apeluri la manifestaţii în întreaga ţară luni seara, pentru a şasea zi consecutiv.
Ekrem Imamoglu, care a fost suspendat din funcţie şi încarcerat, şi-a petrecut prima noapte în închisoarea din Silivri, la vest de Istanbul, după ce duminică a fost desemnat oficial de partidul său drept candidat la următoarele alegeri prezidenţiale, programate pentru 2028.
Imamoglu, căruia i-a fost anulată şi diploma universitară, ceea ce îl împiedică să mai fie candidat, este acuzat de „corupţie”, acuzaţie pe care o respinge, denunţând „o execuţie fără proces”.
Partidul Republican al Poporului (CHP, social-democrat), principala forţă de opoziţie, a menţinut duminică un scrutin intern în care Imamoglu era singurul candidat.
Partidul susţine că 15 milioane de alegători au luat parte la scrutinul care l-a ales pe politicianul încarcerat drept candidat oficial al partidului la alegerile prezidenţiale.
Arestarea şi încarcerarea lui Ekrem Imamoglu constituie „atacuri grave la adresa democraţiei”, a declarat diplomaţia franceză.
Germania, unde se află cea mai mare comunitate turcă din străinătate, i-a condamnat pe „cei care îi încarcerează pe politicienii din opoziţie şi pe manifestanţi”, denunţând de asemenea un „atac asupra democraţiei”.
La rândul său, preşedintele Congresului Puterilor Locale şi Regionale al Consiliului Europei, Marc Cools, a cerut „eliberarea imediată” a acestuia, afirmând că detenţia sa este o „manevră calculată” şi subminează „corectitudinea proceselor electorale”.
Protestele ameninţă să se înăsprească în Turcia, care este zguduită de un val de contestare nemaiîntâlnit din 2013.
Începând de miercuri, au avut loc mitinguri în cel puţin 55 din cele 81 de provincii ale Turciei, adică mai mult de două treimi din ţară, potrivit unei monitorizări AFP.
Duminică, zeci de mii de persoane s-au adunat din nou în jurul primăriei din Istanbul, unde au izbucnit ciocniri între manifestanţi şi poliţie.
În afară de Imamoglu, aproape cincizeci de coacuzaţi au fost, de asemenea, reţinuţi duminică pentru „corupţie” şi „terorism”, potrivit presei turce.
Printre aceştia se aflau şi doi primari de district din Istanbul, de asemenea membri ai CHP. Cei doi primari au fost revocaţi din funcţie, iar unul dintre ei, acuzat de „terorism”, a fost înlocuit de un administrator numit de stat, au anunţat autorităţile.
Bursa din Istanbul se tranzacţiona luni pe verde, după ce indicele său principal scăzuse cu peste 16,5% în săptămâna precedentă.
Ministrul turc al economiei, Mehmet Simsek, a încercat duminică seara să risipească zvonurile privind demisia sa. „Suntem la lucru şi vom continua să luăm toate măsurile necesare pentru a ne asigura că pieţele funcţionează corect. Vă rugăm să nu credeţi ştirile false”, a scris el pe X.
Duminică seara, reţeaua socială X a anunţat că autorităţile turce au cerut blocarea a peste 700 de conturi.