DE Daniel Toșa | Actualizat: 02.07.2024 - 08:08
EURO 2024. Portugalia s-a calificat în sferturi după loviturile de la 11 metri. Gafa lui Ronaldo - Foto: Profimedia images

EURO 2024. Portugalia s-a calificat în sferturi. Selecționata Portugaliei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal – EURO 2024, găzduit de Germania, după ce a învins Slovenia cu 3-0 la loviturile de departajare.

Meciul a rămas fără goluri atât la finalul celor 90 de minute regulamentare, cât și al prelungirilor.

EURO 2024. Portugalia s-a calificat în sferturi după loviturile de la 11 metri

Eroul serii a fost portarul Diogo Costa, care a salvat echipa lusitană în prelungiri și a apărat șuturile decisive ale lui Josip Ilicic, Jure Balkovec și Benjamin Verbic în timpul loviturilor de departajare. Cristiano Ronaldo, Bruno Fernandes și Bernardo Silva au marcat pentru Portugalia din punctul cu var.

Diogo Costa a făcut istorie la EURO, devenind primul portar care apără trei lovituri de departajare într-un singur meci.

Deși Portugalia a dominat jocul și a avut ocazia să încheie meciul în prelungiri, Cristiano Ronaldo a ratat un penalty în minutul 105. Echipa antrenată de Roberto Martinez a avut primele ocazii ale meciului prin Rafael Leao și Ruben Dias, dar nu au reușit să concretizeze.

Cristiano Ronaldo a fost activ pe teren, dar nu a reușit să înscrie, ratând câteva lovituri libere și fiind oprit de portarul Jan Oblak în mai multe rânduri. Slovenia a avut și ea câteva ocazii, însă Diogo Costa a fost mereu pe fază.

Sursa foto: Profimedia images

În prelungiri, Diogo Jota a obținut un penalty, dar Ronaldo a fost din nou blocat de Oblak. Slovenia a avut șansa să înscrie prin Sesko, dar Diogo Costa a intervenit decisiv.

La loviturile de departajare, Portugalia a fost mai precisă și s-a calificat în sferturi, unde va întâlni Franța la Hamburg.

Aceasta este a treia victorie a Portugaliei la loviturile de departajare în istoria EURO, după cele din 2004 împotriva Angliei și 2016 împotriva Poloniei. Slovenia părăsește competiția fără nicio înfrângere, având patru egaluri.

Portugalia nu a reușit să marcheze în două meciuri consecutive la EURO pentru prima oară, după un eșec surprinzător în fața Georgiei.