marți 14 iulie
EUR 5.2456 USD 4.6014
Abonează-te
Newsweek România

Bulgaria s-a retras din Coaliția Voinței pentru Kiev. Premierul, prietenul lui Putin, oprește ajutorul militar

Data publicării: 14.07.2026 • 20:15
Bulgaria s-a retras din Coaliția Voinței pentru Kiev. Premierul, prietenul lui Putin, oprește ajutorul militar - Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Bulgaria s-a retras din Coaliția Voinței pentru Kiev. Premierul, prietenul lui Putin, oprește ajutorul militar - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)
Bulgaria, un mare producător de muniție sovietică, era o resursă  pentru Ucraina - Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Bulgaria, un mare producător de muniție sovietică, era o resursă pentru Ucraina - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Bulgaria s-a retras oficial din Coaliția Voinței care susține apărarea Ucrainei, distanțându-se și mai mult de partenerii din Uniunea Europeană. Decizia a fost anunțată de prim-ministrul țării, Rumen Radev, prietenul lui Putin.

Decizia de retrage din Coaliția Voinței a fost anunțată de prim-ministrul țării, Rumen Radev, un critic deschis al asistenței militare occidentale acordate Ucrainei.

Acesta a confirmat că Bulgaria nu a trimis un reprezentant la ultima reuniune de coordonare a apărării a coaliției de la Paris.

Radev a justificat această mișcare argumentând că furnizarea în continuare de arme și sprijin financiar pentru Kiev nu face decât să prelungească războiul, copiind „discursul” lui Putin.

Bulgaria s-a retras din Coaliția Voinței pentru Kiev. Premierul, prietenul lui Putin, oprește ajutorul militar

Radev a precizat că Bulgaria nu va mai participa la o coaliție care „insistă asupra continuării ajutorului financiar și militar către Ucraina”, afirmând că soluția la război nu constă în prelungirea acestuia prin mijloace militare, ci într-o misiune diplomatică puternică care să pună capăt în cele din urmă escaladării.

Schimbarea de politică reflectă o tranziție de la preluarea mandatului de către Radev în luna mai, perioadă în care a oprit în mod constant ajutorul militar furnizat de guvern către Kiev, lăsând în același timp vânzările private de arme comerciale neafectate.

Bulgaria, un mare producător de muniție sovietică, era o resursă  pentru Ucraina - Foto: Profimedia Images (imagine cu  rol ilustrativ)
Bulgaria, un mare producător de muniție sovietică, era o resursă pentru Ucraina - Foto: Profimedia Images (imagine cu rol ilustrativ)

Această poziție este extrem de importantă pentru logistica regională, deoarece Bulgaria rămâne unul dintre cei mai mari producători de muniție de standard sovietic din Uniunea Europeană, o resursă care s-a dovedit a fi esențială pentru susținerea forțelor ucrainene în primele etape ale invaziei la scară largă, potrivit United 24 Media.

Radev preferă „relații pragmatice cu Kremlinul”

Deși prim-ministrul a respins în repetate rânduri acuzațiile de aliniere cu Moscova, pledând în schimb pentru ceea ce el caracterizează drept „relații pragmatice cu Kremlinul”, politicile sale regionale au fost frecvent criticate de aliații pro-Ucraina.

Citește și: România nu intră în Coaliția Europeană Antibalistică. Cum se apără de rachetele balistice ale Rusiei

Pe lângă oprirea transporturilor militare dirijate de stat, Bloomberg a menționat că Radev s-a opus măsurilor punitive europene împotriva Rusiei, inclusiv sancțiunilor propuse de UE împotriva Patriarhului Kirill al Bisericii Ortodoxe Ruse și a lui Vagit Alekperov, fondatorul gigantului petrolier rus Lukoil PJSC.

Citește și: Trump amenință „Centrala Apocalipsei” din Iran, foarte adânc îngropată. Rezistă și bombelor GBU-57

În ciuda poziției favorabile Rusiei a prim-ministrului bulgar, Guvernul țării a decis anterior să nu blocheze cel de-al 21-lea pachet de sancțiuni al Uniunii Europene.

În timp ce Sofia a menținut obiecții formale față de măsuri specifice - în special restricțiile propuse împotriva Patriarhului rus Kirill și a acționarului Lukoil, Vagit Alekperov - oficialii apărării au aprobat poziția țării fără a-și exercita veto.

Mai multe articole din secțiunea Internațional
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră