Avioanele Rusiei în spațiul NATO. Turcia le-a doborât acum 10 ani. De ce Estonia a ezitat?


La 24 noiembrie 2015, unui avion de vânătoare F-16 turcesc i-au trebuit doar 17 secunde pentru a doborî un Su-24 rusesc la granița sa cu Siria, pentru că încălcase spațiul aerian al Turciei.
La 19 septembrie, trei avioane de atac ale Rusiei MIG-31 au intrat ăn spațiul aerian al Estoniei timp de 12 minute.
Armata estoniană a menționat că aeronavele rusești nu aveau planuri de zbor, transponderele erau oprite și nu se aflau în comunicații cu Estonia.
În 2015, pentru câteva secunde cât a pătruns în spațiul aerian al Turciei, un avion de atac al Rusiei Su-20 a fost doborât.
Avioanele de atac ale Rusiei în spațiul NATO, o provocare
„Trei avioane de vânătoare rusești deasupra Tallinnului sunt încă o dovadă clară că Operațiunea Eastern Sentry este de mult așteptată”, a scris ministrul Apărării din Lituania, Dovilė Sakaliene, pe X.
„Granița NATO din nord-est este testată dintr-un motiv. Trebuie să fim serioși. PS. Turcia a dat un exemplu acum 10 ani. O fărâmă de reflecție.”
Sakaliene se referea la un incident din 2015, când avioane F-16 ale Turciei au doborât un Su-24 rusesc deasupra zonei de frontieră dintre Turcia și Siria, pe fondul războiului sirian intern.

Președintele rus, Vladimir Putin, a declarat la acea vreme că avionul, care avea doi membri ai echipajului, zbura la o altitudine de 6.000 m și se afla deasupra teritoriului sirian, la 1 km de granița Siriei cu Turcia când a fost lovit de o rachetă aer-aer și a condamnat decizia Turciei.
Cum a doborât Turcia un Su-20 că i-a încălcat spațiul aerian în 2015
Cele două avioane Su-24 tocmai bombardaseră două grupuri de rebeli, iar unul a fost doborât imediat după ce a finalizat o altă rundă de bombardament, la 5,5 km sud de Turcia.
Moscova era un aliat al președintelui Bashar al-Assad și susținea aerian atacurile trupelor acestuia.
Avionul s-a prăbușit în zona muntoasă Jabal Turkmen din provincia siriană Latakia, care era contestată de guvernul sirian și de forțele rebele.
Rebelii din comunitatea etnică turkmenă din Siria, ale căror sate, conform Turciei, au fost bombardate de avioane rusești timp de săptămâni, au deschis focul asupra echipajului în timp ce acesta încerca să se parașuteze pe teritoriul deținut de guvern.
Rusia a confirmat că pilotul, locotenent-colonelul Oleg Peshkov, a fost ucis.
Pilotul și un pușcaș marin trimis într-o misiune de salvare cu elicopterul au fost uciși.
Asigurarea securității spațiului aerian, o datorie
Guvernul Turciei a solicitat doborârea avionului rusesc pentru a asigura suveranitatea spațiului aerian din cauza intruziunilor repetate anterioare ale Rusiei în spațiul aerian turc.
Într-o scrisoare adresată Consiliului de Securitate al ONU, reprezentantul permanent al Turciei, Halit Cevik, a scris că două aeronave de naționalitate necunoscută s-au apropiat de spațiul aerian turc în apropierea orașului Yayladagi din provincia Hatay.
Avioanele au fost avertizate de 10 ori pe parcursul a cinci minute printr-un canal de „urgență” și li s-a cerut să schimbe direcția, a adăugat el, potrivit BBC.
Ambele avioane au ignorat avertismentele și apoi au zburat 2,19 km și 1,85 km în Turcia timp de 17 secunde, începând cu ora 09:24:05 (07:24:05 GMT), potrivit domnului Cevik.
„În urma avertizărilor, avionul 1 a părăsit spațiul aerian național turc. Avionul 2 a fost atacat în timp ce se afla în spațiul aerian național turc de avioane F-16 turcești care efectuau patrule de luptă aeriană în zonă. Avionul 2 s-a prăbușit pe partea siriană a frontierei turco-siriene.”
NATO condamnă violarea spațiului aerian al Estoniei
Misiunea SUA la NATO: „Condamnăm cu fermitate încălcarea spațiului aerian estonian de către Rusia. Suntem ferm alături de aliații noștri estonieni și vom apăra cu fermitate întreg teritoriul NATO.”
Citește și: Putin hărțuiește Flancul estic al NATO. Trei MiG-31 au intrat în spațiul aerian al Estoniei
Președintele ceh a cerut doborârea avioanelor rusești care încalcă spațiul aerian NATO, potrivit .
„Avioanele de vânătoare rusești MiG-31K care au pătruns în spațiul aerian estonian dau dovadă de un comportament extrem de iresponsabil, deoarece încălcarea spațiului aerian este un pretext pentru activarea mecanismelor de apărare și, în consecință, doborârea unei astfel de aeronave. Și nimeni, nici noi, nici Rusia, nu ne-am dori asta.”
Potrivit liderului ceh, doar un răspuns militar va face Rusia să-și dea seama de greșeala sa.
Citește și: Avioanele NATO, mobilizate să apere Polonia, după ce Rusia a atacat puternic vestul Ucrainei
„Ne testează rezistența, hotărârea de a ne apăra. Cred că trebuie să fim absolut fermi în înțelegerea faptului că, dacă există o încălcare a regulilor, trebuie să răspundem în mod corespunzător, inclusiv militar. Rusia își va da seama foarte repede că a făcut o greșeală, că și-a depășit limitele”, a spus Pavel.