Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta?

DE Florin Budescu | Actualizat: 07.06.2025 - 18:29
Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta? - Foto: Pexels/Pixabay
Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta? - Foto: Pexels/Pixabay
Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta? - Foto: Pexels/Luca Nardone
Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta? - Foto: Pexels/Luca Nardone

Senatorul PNL Lucian Rusu susţine că este ”foarte probabil” să existe o reducere a TVA pentru energie electrică.

SHARE

La discuţiile din grupul de lucru privind programul de guvernare dedicat domeniului energiei a propus ca TVA să fie coborâtă la 9 la sută.

Lucian Rusu a declarat, sâmbătă, pentru News.ro că a participat la negocierile pentru programul de guvernare în grupul de lucru dedicat domeniului energiei şi că a propus reducerea cotei de TVA la 9 la sută pentru energie.

”Foarte probabil, va exista o cotă mai mică la TVA pentru energie. Nu pot spune la ce nivel va coborî, nu am de unde şti la ce concluzie politică se va ajunge, eu am propus să fie 9 la sută. Decizia finală va fi luată de liderii coaliţiei”, a declarat senatorul liberal Lucian Rusu.

Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta?

Potrivit acestuia, este nevoie de o reducere a presiunii asupra consumatorilor casnici şi a mediului economic.. Lucian Rusu a afirmat că orice reducere a preţului la energie, pe fondul liberalizării pieţei de energie, este binevenită.

Lucian Rusu a declarat că la nivelul Comisiei Europene este acceptat un prag minim de 5 la sută pentru cota de TVA la energie şi că există state europene care ”se apropie de acest nivel”.

Citeşte şi: Recomandări de la FMI: TVA și accize mai mari, 2 cote de impozit pe venit. Ce zice despre pensii

Senatorul liberal a precizat că a propus, totodată, la discuţiile din grupul de lucru pe domeniul energiei valorificarea resurselor energetice româneşti în industrie, pentru a reduce importurile şi a creşte producţia internă.

Foarte probabil, va exista o reducere a TVA la energia electrică. Care poate fi aceasta? - Foto: Pexels/Luca Nardone

Mai apoi, racordarea mai rapidă la reţelele de energie a noilor capacităţi de producţie şi stocare, dar şi profesionalizarea conducerii companiilor de stat prin înlocuirea managementului politic cu lideri numiţi pe criterii de competenţă şi performanţă, în concordanţă cu principiile guvernanţei corporative, conform News.ro.

Citeşte şi: Scăderea TVA la energie costă 1.000.000.000 de lei. Facturile românilor se dublează la 1 iulie

De asemenea, Lucian Rusu susţine vânzarea energiei pe piaţă de către companii de stat precum Romgaz şi Hidroelectrica, dar şi listarea companiilor de stat pe bursă ca mijloc de transparenţă şi atragere de capital pentru investiţii.

”Reforma sistemului energetic nu este doar un obiectiv politic, ci o necesitate economică şi socială. Implicarea noastră vine cu responsabilitatea unor decizii curajoase şi bine fundamentate”, a adăugat senatorul Lucian Rusu.

Google News Urmărește-ne pe Google News
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Alege abonamentul care ți se potrivește

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Newsletter
  •  
Abonează-te

Digital + Print

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
Abonează-te

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Newsletter
  •  
Abonează-te
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te