A fost reluată furnizarea de gaz metan la blocul din Galaţi, lovit de dronă
Furnizarea gazelor naturale a fost reluată în majoritatea apartamentelor din blocul din municipiul Galaţi afectat de explozia unei drone, a anunţat Prefectura Galaţi. Doar şase dintre locuinţe nu sunt încă realimentate.
Potrivit Prefecturii Galaţi, în urma verificărilor tehnice şi a intervenţiilor desfăşurate de echipe specializate, alimentarea cu gaze a fost reluată pentru majoritatea locatarilor.
Din cele 40 de apartamente ale imobilului, doar şase nu au fost încă realimentate.
Unul dintre apartamente aparţine unei persoane care a ales să nu reia deocamdată furnizarea gazelor, deşi instalaţia a fost verificată şi este conformă.
A fost reluată furnizarea de gaz metan la blocul din zona Stirex, din Galaţi, Mazepa 1, lovit de dronă
Un alt apartament este cel afectat direct de explozia produsă în urma incidentului.
În cazul altor două apartamente, au fost identificate neconformităţi care trebuie remediate înainte de reluarea alimentării, iar proprietarii celorlalte două locuinţe nu se află în prezent în ţară.
Prefectura a precizat că prefectul judeţului Galaţi, George Toderaşc, a menţinut permanent legătura cu reprezentanţii societăţii responsabile de evaluarea şi punerea în siguranţă a instalaţiilor de gaze naturale, pentru ca reluarea alimentării să se realizeze în condiţii de maximă siguranţă pentru locatari.
Citeşte şi: Cristian Diaconescu spune că NATO a monitorizat în timp real drona căzută la Galaţi. "Toţi au ştiut"
”După o perioadă dificilă, în care siguranţa locatarilor a fost prioritatea principală, mă bucur că majoritatea familiilor îşi pot relua activităţile cotidiene în condiţii normale.
Reluarea furnizării gazelor naturale reprezintă un pas important în procesul de revenire la normalitate pentru familiile afectate de acest incident.
Transmit mulţumiri tuturor echipelor de intervenţie, specialiştilor şi personalului tehnic care au acţionat cu profesionalism şi responsabilitate pentru verificarea instalaţiilor, identificarea eventualelor probleme şi implementarea măsurilor necesare pentru punerea în siguranţă a întregului imobil.
Efortul lor susţinut a făcut posibilă reluarea alimentării cu gaze în condiţii de maximă securitate. Vom continua să monitorizăm situaţia şi să colaborăm cu toate instituţiile implicate până la remedierea tuturor aspectelor rămase şi la soluţionarea fiecărei situaţii individuale, astfel încât toţi locatarii să beneficieze de condiţii sigure şi normale de locuire”, a declarat prefectul George Toderaşc, conform News.ro.
Blocul a fost afectat, în urmă cu o săptămână, de explozia produsă după prăbuşirea unei drone, incident care a determinat sistarea furnizării gazelor naturale şi verificarea instalaţiilor din întregul imobil.
O femeie şi fiul ei au fost răniţi în urma incidentului.