joi 16 iulie
EUR 5.2414 USD 4.5713
Abonează-te
Newsweek România

VIDEO Atac asupra bazei Engels: Ucraina țintește bombardierele strategice Tu-95, capabile de atacuri nucleare

Data publicării: 16.07.2026 • 12:30 Data actualizării: 16.07.2026 • 12:31
Atac asupra bazei Engels - Foto: X/@ShaunPinnerUA
Atac asupra bazei Engels - Foto: X/@ShaunPinnerUA

Ucraina ar fi atacat cu drone baza aeriană Engels din regiunea rusă Saratov, unde sunt staționate bombardiere strategice Tu-95MS folosite în atacurile asupra teritoriului ucrainean.

Forțele ucrainene au lansat, în noaptea de 16 iulie, un nou atac cu drone asupra bazei aeriene militare Engels, din regiunea Saratov a Federației Ruse, una dintre cele mai importante instalații militare utilizate pentru operațiunile aeriene împotriva Ucrainei.

Atac asupra bazei Engels: Ucraina țintește bombardierele strategice Tu-95, capabile de atacuri nucleare

Potrivit presei ucrainene și canalelor de monitorizare a războiului ruso-ucrainean, dronele ar fi parcurs peste 1.000 de kilometri până la baza unde sunt staționate bombardierele strategice Tu-95MS, aeronave folosite pentru lansarea rachetelor de croazieră asupra Ucrainei.

Explozii în apropierea bazei Engels

Conform relatărilor apărute pe rețelele sociale și preluate de publicația ucraineană Dialog, după miezul nopții a fost instituită alertă aeriană în regiunea Saratov.

Citește și: Kievul, sub bombardament rusesc cu rachete balistice. Ucraina a rămas fără interceptoare Patriot

La scurt timp, locuitorii orașului Engels au raportat mai multe explozii, iar imagini distribuite pe platformele sociale ar surprinde momentul atacului. 

Guvernatorul regiunii Saratov, Roman Busargin, a confirmat că apărarea antiaeriană rusă a respins un atac cu drone în cursul nopții.

Oficialul rus a declarat că infrastructura din orașul Engels a suferit avarii, fără să precizeze dacă baza militară a fost afectată sau dacă au existat victime.

„Toate serviciile operaționale acționează la fața locului”, a transmis Roman Busargin, guvernatorul regiunii Saratov.

Citește și: Bătălia dronelor ucrainene în Marea Neagră: 20 de nave din flota fantomă rusă, lovite într-o singură noapte

Baza Engels, una dintre cele mai importante ținte strategice ale Ucrainei

Baza aeriană Engels este considerată una dintre cele mai importante instalații militare ale Rusiei, fiind locul unde sunt dislocate bombardierele strategice Tu-95MS, utilizate frecvent pentru lansarea atacurilor cu rachete de croazieră asupra infrastructurii ucrainene.

Aceste aeronave pot transporta rachete de croazieră cu rază lungă de acțiune, inclusiv Kh-101 și Kh-55/Kh-555, folosite în numeroase bombardamente asupra orașelor din Ucraina, inclusiv rachete cu focoase nucleare.

Din acest motiv, instalația militară este considerată de autoritățile de la Kiev un obiectiv militar legitim.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră