duminică 05 octombrie
EUR 5.0889 USD 4.3349
Abonează-te
Newsweek România

Un alpinist român și-a pierdut viața pe Everest. A fost găsit fără suflare în cort la 7.470 metri

Data publicării: 22.05.2024 • 17:19 Data actualizării: 22.05.2024 • 17:19
Un alpinist român și-a pierdut viața pe Everest. A fost găsit fără suflare în cort la 7.470 metri Foto FAcebook/ Gabriel Tabara
Un alpinist român și-a pierdut viața pe Everest. A fost găsit fără suflare în cort la 7.470 metri Foto FAcebook/ Gabriel Tabara

Alpinistul român Gabriel Tabără a fost găsit mort, luni dimineață, în cortul în care se odihnea în Tabăra III, aflată la 7.470 de metri altitudine. Acesta intenționa să urce pe vârful Lhotse, vecin cu Everestul, fără să folosească oxigen suplimentar.

Gabriel Tabără a murit la vârsta de 48 de ani, și a fost găsit fără suflare în cortul în care se odihnea în Tabăra III. El a fost găsit de ghidul său montan, un Sherpa.

„Gabriel și ghidul său Sherpa au avut o zi normală și s-au dus în corturile lor, așa cum fac de obicei alpiniștii.

Dar Gabriel nu s-a mai trezit”, a declarat Mohan Lamsal, organizatorul excursiei lui Gabriel, citându-l pe ghidul său Sherpa, informează Monitorul de Cluj.

Un alpinist român și-a pierdut viața pe Everest. A fost găsit fără suflare în cort la 7.470 metri

Khimlal Gautam, care este șeful Biroului de monitorizare și facilitare a expedițiilor pe teren de pe Everest a confirmat moartea lui Gabriel: „Am cerut detalii despre incident”, a spus el.

Alpinistul român este a treia victimă din acest sezon a expedițiilor de pe cel mai înalt vârf montan din lume, Everest. Gautam a declarat că un număr de peste 400 de alpiniști au ajuns, până martți, pe vârful Everest.

Citește și: Povestea românului care ajunge „stăpân” în America de Sud. Avea propria armată și propria monedă

Gabriel se afla în excursia din Nepal de peste două luni și plănuia să urce pe vârful Lhotse, vecin cu Everestul, fără să folosească oxigen suplimentar. În procesul său de pregătire, el finalizase aclimatizarea și mai multe runde de rotație.

Mohan Lamsal, organizatorul excursiei lui Gabriel. a spus: „Cu siguranță nu este vorba de lipsa oxigenului, deoarece la altitudinea Taberei III nu este nevoie să folosești oxigen suplimentar. Putem fi siguri de cauza morții doar după autopsie”.

Citește și: Un alpinist de 59 de ani din Neamț doboară recorduri în Himalaya

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră