sâmbătă 06 septembrie
EUR 5.0787 USD 4.3463
Abonează-te
Newsweek România

Saltele murdare şi mucegai. Doar o parte din neregulile găsite de autorități la un hotel din Eforie

Data publicării: 14.07.2023 • 16:36 Data actualizării: 14.07.2023 • 16:36
Saltele murdare şi mucegai. Doar o parte din neregulile găsite de autorități la un hotel din Eforie Foto: news.ro
Saltele murdare şi mucegai. Doar o parte din neregulile găsite de autorități la un hotel din Eforie Foto: news.ro

CJPC Constanţa a găsit mai multe nereguli la Hotelul Mondial din Eforie Nord, printre care saltele murdare, prosoape uzate, pereţi cu pânză de păianjen, mizerie şi mucegai în cabinele de duş. Au fost date amenzi în valoare de 13.000 de lei.

CJPC Constanţa a găsit mai multe nereguli la Hotelul Mondial din Eforie Nord, printre care saltele murdare, prosoape uzate, pereţi cu pânză de păianjen, mizerie şi mucegai în cabinele de duş.

Au fost date amenzi în valoare de 13.000 de lei.

Comisariatul Judeţean pentru Protecţia Consumatorilor a fost sesizat că sunt mai multe nereguli la Hotelul Mondial din Eforie Nord, conform news.ro

Hotelul, care este un hotel de patru stele, are 54 de camere şi au fost verifcate trei dintre acestea, inclusiv cea pentru care a fost primită reclamaţia. Astfel, în această cameră au fost găsite saltele murdare, degradate, cu pete de mucegai, cu fire de păr, fără protecţie pe ele; prosoapele prezintă urmă de uzură, găurite; pereţii sunt cu pânză de păianjen care atârnă; perdeaua camerei este cu pete de rugină şi şifonată; în cabinele de duş există mizerie, pete de mucegai.

Patru stele, condiții zero

De asemenea, grupul sanitar din holul recepţiei avea broasca defectă, iar în curtea hotelului există o piscină unde dalele au fost desprinse.

În bucătăria hotelului comisarii CJPC au descoperit zece kilograme de carne de porc, care nu erau însoţite de elemente de identificare, agregatele frigorifice nu fuseseră igienizate corespunzător, aveau gheaţă în exces, coşurile de gunoi nu aveau capac şi acţionare la pedală.

Pentru nereguli găsite au fost date două amenzi, în valoare totală de 13.000 de lei şi a fost oprită temporar prestarea de servicii în zonele găsite cu probleme.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate

Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Print

Print

  • Revista tipărită
  • Acces parțial online
  • Fără reclame
Abonează-te
Print + Digital

Print + Digital

  • Revista tipărită
  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră