joi 06 august
EUR 5.2489 USD 4.5480
Abonează-te
Newsweek România

Românii au început să-și scurteze vacanțele. Scădere surprinzătoare în prima jumătate a anului. Date oficiale

Data publicării: 06.08.2026 • 10:20
Plajă - Foto: Profimedia Images (rol industrial)
Plajă - Foto: Profimedia Images (rol industrial)

Românii au călătorit mai puțin în primele șase luni din 2026, iar vacanțele au devenit mai scurte. Scăderea se vede și în luna iunie, chiar la începutul sezonului de vară, arată datele INS.

În prima jumătate a anului 2026, numărul turiștilor care au călătorit în România a scăzut cu 4,1% față de aceeași perioadă din 2025. Mai mult, numărul total al zilelor petrecute de turiști a fost cu 6,7% mai mic, potrivit datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică (INS).

Doar în luna iunie, numărul sosirilor a scăzut cu 2,5% față de iunie 2025, în timp ce numărul zilelor petrecute de turiști în vacanțe a coborât cu 5,7%.

Românii au început să-și scurteze vacanțele. Scădere surprinzătoare în prima jumătate a anului

Datele INS arată că în primele șase luni ale anului au fost înregistrate 5,56 milioane de sosiri, cu 4,1% mai puține decât în perioada similară din 2025.

Scăderea este și mai vizibilă atunci când este analizată durata petrecută de turiști în vacanță. În total, au fost înregistrate 10,8 milioane de zile de ședere, cu 6,7% mai puține decât în primele șase luni ale anului trecut.

Turiștii români au reprezentat 78,6% din totalul sosirilor, în timp ce străinii au avut o pondere de 21,4%.

Durata medie a șederii a fost de 1,9 zile pentru turiștii români și de 2,1 zile pentru turiștii străini.

Bucureștiul, Brașovul și Constanța, cele mai căutate. Germania, Italia și SUA, principalele surse de turiști străini

Cele mai multe sosiri au fost înregistrate în Municipiul București, cu 931.200 de persoane, urmat de Brașov, cu 592.900, și Constanța, cu 364.400.

În ceea ce privește numărul total al zilelor petrecute de turiști, Bucureștiul a rămas pe primul loc, cu aproximativ 1,92 milioane, urmat de Brașov, cu 1,11 milioane, și Constanța, cu 946.400.

Cei mai mulți turiști străini care au venit în România în primele șase luni din 2026 au provenit din Germania, Italia și Statele Unite.

Germania a fost pe primul loc, cu 114.800 de turiști, urmată de Italia, cu 105.700, și SUA, cu 78.800.

În luna iunie, gradul de ocupare a locurilor de cazare a fost de 26,7%, cu 3,4 puncte procentuale mai mic decât în aceeași lună a anului trecut, scrie News.ro.

Mai multe articole din secțiunea Actualitate
Comentarii 0
Trebuie să fii autentificat pentru a comenta!

Newsweek România Abonamente

Digital

Digital

  • Acces total online
  • Acces arhivă
  • Fără reclame
Abonează-te
Newsweek România
Articole și analize exclusive pe care nu trebuie să le ratezi!
Abonează-te
Newsweek România
Newsweek România Ultima oră
Newsweek România
Ultima oră